Területrendezés

A területfelhasználás rendje

Területrendezés

A területfelhasználás rendje

Mi az a területrendezés?

A területrendezés az országra, illetve térségeire, így a vármegyére kiterjedően a területfelhasználás rendjének és a területhasználat szabályainak megállapítása, e körben:

-       az erőforrások feltárása, a táj terhelése és terhelhetősége meghatározása, ezek együttes értékelése, előrejelzések készítése,

-       a területi adottságok célszerű hasznosítási javaslatainak kidolgozása,

-       a fejlesztési koncepciók és programok térbeli, műszaki-fizikai rendszerének meghatározása,

- nemzetközi együttműködés és szerződés keretében az európai és határmenti területrendezési tevékenység összehangolása.

 

A területrendezés célja

- az ország valamennyi térségében a területi kohézió erősítése, a társadalmi és gazdasági növekedés elősegítése, a fenntartható fejlődés feltételeinek megteremtése, az innováció térbeli terjedésének elősegítése, a társadalmi, gazdasági és környezeti céloknak megfelelő térbeli szerkezet kialakítása;

- a főváros és a vidék, a városok és a községek, illetve a fejlett és az elmaradott térségek és települések közötti - az életkörülményekben, a gazdasági, a kulturális és az infrastrukturális feltételekben megnyilvánuló - jelentős különbségek mérséklése és a további válságterületek kialakulásának megakadályozása, társadalmi esélyegyenlőség biztosítása érdekében; * 

- az ország térszerkezete, településrendszere harmonikus fejlődésének elősegítése; * 

- a nemzeti és térségi identitástudat megtartása és erősítése.

 

A területrendezés feladata különöse

- a környezeti adottságok feltárása és értékelése;

- a környezet terhelését, terhelhetőségét és a fejlesztési célokat figyelembe vevő területfelhasználásnak, az infrastrukturális hálózatok területi szerkezetének, illetve elhelyezésének - az ágazati koncepciókkal összhangban történő - megállapítása;

- az országos és térségi, továbbá a területrendezéssel kapcsolatos településrendezési célok összehangolása;

- a térségi és helyi közösségek területrendezési kezdeményezéseinek elősegítése, összehangolása az országos célkitűzésekkel.

 

A területrendezési terv az ország, illetve egyes térségek, így a vármegyék műszaki-fizikai szerkezetét meghatározó és befolyásoló tervdokumentum, amely biztosítja a területi adottságok és erőforrások hosszú távú, illetve nagy távú hasznosítását és védelmét, az ökológiai elvek érvényesítését, a műszaki-infrastrukturális hálózatok összehangolt elhelyezését és a területfelhasználás rendszerét, optimális hosszú távú területi szerkezetét.

Legfontosabb feladatuk a térségi szerkezet meghatározása és a térségi területhasználat szabályozása. A vármegyei területrendezési tervnek figyelembe kell vennie a helyi elképzeléseket, megfelelni a jogszabályi feltételeknek, valamint fontos, hogy összhangban legyen más vármegyei tervekkel, melyeknek jelentős szerepe van, hiszen egyfajta közvetítőként szolgálnak az országos szintű és a települési tervek között. Egyrészt az Országos Területrendezési Terv elhatározásait pontosítják, amelyeket a vármegyei tervek kiegészítenek térségi jelentőségű (országos vagy helyi elhatározású) elemekkel. Az ily módon, koordináltan kialakított és egységesen megjelenő hálózatot – legyen az közlekedési, energetikai vagy egyéb infrastruktúra-hálózat – a vármegyei tervek közvetítik a települési tervek felé, melyet rendeletben szabályozunk. A vármegyei területrendezési tervet a csatolmányok között találja meg. Ugyancsak itt olvasható a 3/2024. (II.23.) határozat, és az annak mellékleteként elfogadott területrendezési ajánlások. Utóbbiak azon szakmai elveket tartalmazzák, melyet a vármegyei önkormányzat érvényesíteni szeretne a települések rendezése során.

A rendelet célja, hogy meghatározza a vármegye egyes térségei terület felhasználásának feltételeit, a műszaki infrastrukturális hálózatok és egyedi építmények összehangolt térbeli rendjét, elhelyezkedését tekintettel a fenntartható fejlődésre, valamint a területi, táji, természeti, ökológiai és kulturális adottságok, értékek megőrzésére, illetve az erőforrások védelmére.

Kapcsolat

profile Pányi Zsuzsanna

emailpanyi@t-online.hu

6000 Kecskemét Deák Ferenc tér 3

www.bacskiskun.hu
Több Kevesebb chevron down

Filmajánló

chevron left
event card

Bács-Kiskun vármegyei klímaprogram

arrow

event card

Bács-Kiskun vármegyei imázsfilm

arrow
Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának imázsfilmje. A film az "érték, élmény, egészség" témakörére épít és vármegyei szereplők szemszögéből mutatja be a otthonunk látnivalóit, értékeit.

event card

Meseföld - Csonka torony

arrow
Csengőd település keletkezésének legendája elevenedik meg a mesében.

event card

Értéket adunk

arrow
Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának térségi értékeket bemutató karácsonyi kisfilmje.

event card

Homokanimáció - sorozat

arrow
Lenyűgöző homokanimáció-sorozat, vármegyei történetekből. 

event card

Bács-Kiskun, a mi megyénk

arrow
Egy megye, mely színültig van ízzel, látnivalóval, élménnyel, igazi különlegességekkel és páratlan életérzéssel. 

event card

Bács-Kiskun vármegyei TOP fejlesztések 2019

arrow
Vármegyénkben több mint 500  pályázatot nyújtottak be segítségünkkel 2014-2019 között. Ezekről a fejlesztésekről szól az alábbi kisfilm.

event card

Talpra magyar!

arrow
Mi jut eszébe az utca emberének Petőfiről?

chevron right

Galériák

chevron left
event card

Vármegye-marketing

arrow

event card

Szobonya Zoltán Emléknap

arrow

event card

Csatári Bálint Konferencia

arrow

event card

Ipari terület kialakítása Solton

arrow

Solt

event card

TOP - TOP Plusz projektek

arrow

event card

Borbagoly - Nemesnádudvar

arrow

event card

Felzárkózás

arrow

event card

Csapadékvíz elvezetés Ordason

arrow

Ordas

chevron right

Könyveink

chevron left
event card

TOP-tarisznya

arrow
A Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat a 2014-2020-as időszakra vonatkozóan elkötelezte magát amellett és mindent megtesz annak érdekében, hogy mindaz, ami számunkra olyannyira fontos bővüljön és fejlődjön.

event card

KLÍMAKÓDEX III.

arrow
A jelen és a jövő vállalkozásai

event card

Hiszem, teszem

arrow
Az elmúlt öt év Bács-Kiskun megye polgármestereinek szemével

event card

Meseföld 2. Foglalkoztató füzet

arrow
A Meseföld 2. kötethaz tartozó játékoz foglalkoztatófüzet

event card

Barangolás a Duna-Tisza közén

arrow
Bács-Kiskun vármegye természeti értékei: kalandok a homok és a szik birodalmában

event card

Sváb-sarok

arrow
Ott vagy, ahol lenned kell - Pincék, helyi termékek,, látnivalók, szállások

event card

A MI PETŐFINK

arrow
Válogatott Petőfi versek végzős diákjainknak

event card

Érték, élmény, egészség

arrow
Az Érték, Élmény, Egészség- Kincsek nyomában egy 60 oldalas, igényes turisztikai kiadvány, amely a vármegye értékeit hivatott bemutatni.

chevron right

Turisztika

chevron left
event card

Káptalani Major

arrow

Imrehegy

event card

Templomrom

arrow

event card

Off-road pálya

arrow

Szank

event card

Pincesori túrák

arrow

Császártöltés

event card

Díjugrató Lóverseny

arrow

Zsana

event card

Skate Park

arrow

Szank

event card

Dunapataji pacalpörkölt

arrow

Dunapataj

event card

Kiskunhalas helyi jelentőségű védett területei

arrow

chevron right

Értékeink

chevron left
event card

Piros Arany

arrow
A tubusos ételízesítő krémet hazánk szinte összes háztartásában ismerik, sőt ma már a világ közel húsz országába exportálják.

Kecskemét

event card

Magyar Szablya

arrow
A Magyar Szablya, mint eszköz a honfoglalás korától számítva a magyarok által terjedt el világszerte, és lett méltán híres, megalapozván ezzel országunk kardvívásának alapjait. A szablya egyélű, görbe kard, melynek külső éle ki van élesítve. 

Kecskemét

event card

A világ első köztéri Petőfi szobra

arrow
A kiskőrösi születésű Petőfi Sándor a magyar költészet egyik legismertebb és legkiemelkedőbb alakja, tiszteletére a világon először szülőhelyén állítottak szobrot 1862-ben. 

Kiskőrös

event card

Helvéciai Bagolyvár

arrow
A Kecskeméttől 7 km-re lévő település Wéber Ede svájci tanárnak, földbirtokosnak köszönhetően jött létre, s az ő végakaratából kapta a Helvécia nevet. (Helvetia Svájc latin neve.) A vasútállomás közelében a Trieszt mellett álló Miramare-kastély mintájára építette fel lakóházát, melyet Székely Ödön tervezett neoromantikus stílusban. A lovagvárat idéző műemlék épületet a népnyelv Bagolyvárként emlegeti.

Helvécia

event card

Bajai halászlé

arrow
A bajai halászlét legkorábban Hevesi Lajos 1872-ben megjelent Jelky András kalandjai című könyvében említi meg: a híres bajai vándor szabólegény, Jelky is tudott halászlét főzni. 

Baja

event card

Kecskeméti magyar kajszibarack

arrow
A kecskeméti kajszibarack több évtizedes hazai és európai sikertörténet lett az 1930-as években, s ezen régi sikerek újra megteremthetők. Az ebből a gyümölcsből készült Kecskeméti Barackpálinka kiemelkedő nemzeti érték.

Kecskemét

event card

Kiskőrösi Szüret és Szlovák Nemzetiségi Napok

arrow
Kiskőrösön nagy számban élnek szlovákok, ebből adódóan fontos kultúrájuk megőrzése és ápolása. Identitásuk legjellemzőbb elemei, a nyelvük, vallásuk, viseletük részben még ma is fellelhető Kiskőrösön. 

Kiskőrös

event card

Bácsbokodi Árpád-házi Szent-Erzsébet plébániatemplom

arrow
Mintegy száz éven át, 1750-1841 között a bajai uradalom, így Bikity (mai Bácsbokod) is a Grassalkovich-család birtokában volt. A templomépítőként is aposztrofált gyaraki Grassalkovich Antal halálát követően özvegye, Klobusiczky Terézia grófnő – teljesítve férje végrendeletét – a bátmonostori apátság tégláiból felépíttette a falu második római katolikus temetőjének közepén a község első szilárdfalazatú templomát. 

Bácsbokod

chevron right

Események

Design by WEBORIGO