Petőfree – ezt a nevet viselte az a nagyszabású gálaműsor, amelyre csütörtökön került sor Kecskeméten, a Hírös Agórában. A Petőfi-emlékévek zárásaként az elmúlt két esztendő eredményeinek összefoglalója mellett zenés és színházi produkciókat élvezhettek a résztvevők – akik a költő kedvenc ételeit is megkóstolhatták.
„Petőfi Sándor a hite és szabadságszeretete miatt példakép lehet a fiatalok előtt” – hangsúlyozta az eseményen Rideg László, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke, aki felidézte, hogy amikor a Petőfi bicentenárium ötletét a kormány elé terjesztette, azzal érvelt, hogy sok nemzeti nagyságunknak volt már emlékéve, de legnagyobb költőnk két emlékévet is megérdemel. Ezt követően hosszasan sorolta azokat a programokat, amelyek a vármegyei önkormányzat és partnerei jóvoltából megvalósultak az elmúlt két évben - a Bács-Kiskun Megyei Petőfi Emlékbizottság munkájától és a Talpra, magyar! program megalkotásától az online tartalmakon, dokumentumfilmeken, animációs filmeken, nyomtatott kiadványokon, múzeumpedagógiai foglalkozásokon, tudományos konferenciákon keresztül a szavalóversenyekig, színházi előadásokig, sporteseményekig.
A sorozat a határon túlra is elért: az erdélyi Kovászna megyével cserediák programot bonyolítottak le. A XXI. század technológiája is segítéségére volt a vármegyei önkormányzatnak a Petőfi-kultusz ápolásában okospadok, VR-szemüvegek és egy humanoid robot formájában. Rideg László arról is szólt, hogy a jövőben a TOP Plusz program keretében Szalkszentmártonon, Kunszentmiklóson és Szabadszálláson valósulnak meg a Petőfi-emlékhellyel kapcsolatos fejlesztések.
„A Petőfi-emlékével során az volt a célunk, hogy a költő ismert értékeit kihangsúlyozva újrapozícionáljuk őt, és ezzel erősítsük a nemzeti tudatot, a vármegyei identitást és az összefogás érzését. Meg akartuk alkotni saját szuperhősünket Petőfi Sándor személyében” – ezt már Moiskó Csilla kabinetvezető emelte ki, aki arról beszélt, hogy miért van szükségünk erős identitásra, és hogyan tudják ezt segíteni a saját hőseink.
Az emlékévek gazdagságát jelzi, hogy a gála keretében számos előadást hallhatott a közönség arról, hogy a vármegyén belül hol miként erősítették a költő kultuszát. Erről beszélt Domonyi László, Kiskőrös polgármestere, Darabos József, Szabadszállás polgármestere, Tóth Endre, a Kiskunsági nemzeti Park Igazgatóságának szakreferense, Mészáros Márta, a kiskunfélegyházi Kiskun Múzeum igazgatója, Vassné Kelemen Ágnes, Kunszentmiklós alpolgármestere, Gyenesei József, a Bács-Kiskun Vármegyei Levéltár igazgatója, Rádi Györgyi, a Petőfiszállási Petőfi Sándor Általános Iskola Igazgatója, valamint Tamás Sándor, a Kovászna Megye Önkormányzat elnöke.
A gálahangulatot erősítette Bánföldi Szilárd, a „mi Petőfink” fellépése, Vincze Máté, a Petőfi Sándor Szavalóverseny győztesének szavalata, továbbá a Félegyházi Táncszínház és a Ballószögi Kincsecskék tánccsoport előadása. Fellépett továbbá a No Sugar együttes, amely többek között előadta az általuk megzenésített A hegyek közt című Petőfi-verset – közreműködött Ferenczi György, az Aurin Leánykar, valamint Bánföldi Szilárd.
December 31-vel a hivatalos Petőfi-emlékévek lezárulnak. Ám az eltelt lassan két esztendő hozadékaként a bicentenáriumi programok segítségével is új erőre kapó Petőfi-kultusz tovább él. És jó esély van arra, hogy a Petőfi 300 emlékévet is megrendezik majd egy évszázad múlva.
2024. 12. 13.
2024. 12. 13.
2024. 12. 10.
2024. 12. 10.
2024. 12. 10.
2024. 12. 10.
Érsekhalma
2024. 12. 09.
2024. 12. 09.
[ Érsekhalma ]
Baja, Császártöltés, 5+
2024. 12. 09.
2024. 12. 09.
[ Baja , Császártöltés , Érsekcsanád , Érsekhalma , Hajós , Nemesnádudvar , Sükösd ]
2024. 12. 05.
2024. 12. 05.