

Kecskeméten, a Megyeháza dísztermében rendezték meg a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács Csatári Bálint emlékkonferenciát.
A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács, 2021. augusztus 17-i ülésén határozott arról, hogy Csatári Bálint geográfus, címzetes egyetemi docens, az MTA Regionális Kutató Központ Alföldi Tudományos Intézetének egykori igazgatója munkásságának tiszteletére emlékkonferenciát rendez, melynek központi témája a vízhiány okozta ökológiai problémák és a fenntartható tanyavilág.
A Térségi Fejlesztési Tanács ugyanezen az augusztus 17-i ülésén döntött úgy, hogy megalapítja a „Csatári Bálint szakdolgozat és diplomamunka pályázatot”, melynek célja a természetes vízmegtartó megoldások ösztönzése és fontosságának tudatosítása a hallgatók körében.
A pályázat keretében olyan dolgozatokat várnak, amelyek a vízvisszatartás, illetve a vízpótlás problematikájának megoldására irányulnak, támogatva a fenntartható területi-, települési-, vízügyi-, agrár-, vagy természetvédelmi tervezést, a tanyák jövőbeni fenntartható fejlődését, a fenntartható zöld energia szerepét a településfejlesztésben, kiemelt tekintettel a homokhátsági falvakra és tanyákra, valamint homokhátsági identitás szerepét a fenntartható településfejlődésben.
A programhoz egyelőre négy egyetem csatlakozott, amit szeretnének folyamatosan bővíteni:
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara
A Neumann János Egyetem Kertészeti és Vidékfejlesztési Kar
A Szegedi Tudományegyetem, Geoinformatikai, Természet-és Környezetföldrajzi Tanszék
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Szent István Campus
A konferencia résztvevőit Rideg László, a a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács elnöke, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte, méltatva Csatári Bálint munkásságát, környezetünk élhetőbbé tétele érdekében végzett erőfeszítéseit. Ünnepélyes keretek között adta át az egyetemek képviselőinek a Csatári Bálint pályázatok egy-egy példányát.
A rendezvényt megtisztelte Sebéné dr. Csatári Eszter, Csatári Bálint lánya, aki köszönetet mondott pályázati lehetőségekért, kiemelve édesapja fiatalokra irányuló figyelmét.
„Édesapámnak mindig szívügye volt a tanítás, a fiatalok bevonása a kutatásokba. Úgy emlékszem, nyaranta sokszor hetekig lázban égett, irányította és szervezte a diákok munkáját. A szemeszterek alatt pedig szerdánként Szegedre utazott tanítani. Imádta a tanítást, mindig sokat készült az előadásaira és sok újítást vezetett be a számonkérések során. Ezekről a napokról mindig beszámolt itthon, jó volt hallgatni a szegedi élményeit. De meggyőző előadásmódjával nem csak az egyetemen oktatott, ha kellett ugyanúgy magával ragadott egy Csiperós gyerekcsoportot Kecskemét főterén, vagy éppen a tanyagondnoki hálózat tagjait a képzéseiken.” – mondta Sebéné dr. Csatári Eszter.
Dr. Timár Judit, a Közgazdasági és Regionális Kutatások Intézetének tudományos főmunkatársa Csatári Bálint munkásságáról tartott előadást.
A konferencia előadói a Duna–Tisza-közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotáról, annak javításáról, helyreállításáról, pályázati lehetőségekről adtak tájékoztatást.
Így dr. Viski József, az Agrárminisztérium Vidékfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkára, Szőke Norbert, a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács szakértője, dr. Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója osztottak meg értékes információkat a fenti témákban. Kerekes László Zoltán, Bugacpusztaháza Község polgármestere a sikeresen megvalósított ökofalu programól beszélt, Dr. Győri-Nagy Sándor, a Magyar Ökoszociális Fórum elnöke a fenntartható visszatanyasítási projektet ismertette, Nagy Gergely, a Magyar Ökoszociális Fórum alelnöke pedig a tanyavilág, élményrégió összekapcsolódását, jelentőségét osztotta meg a hallgatósággal, hangsúlyozva a tanyák szerepét, jelentőségét.
A mostani konferencia egy szakmai konferenciasorozat első eleme, amit a jövőben minden évben megrendeznek az érintett megyék, települési önkormányzatok vezetői, valamint a különböző oktatási és szakmai szervezetek részére.
2025. 05. 08.
2025. 05. 08.
2025. 05. 07.
2025. 05. 07.
2025. 05. 06.
2025. 05. 06.
Borota
2025. 05. 05.
2025. 05. 05.
[ Borota ]
2025. 05. 02.
2025. 05. 02.
Fülöpjakab
2025. 04. 29.
2025. 04. 29.
[ Fülöpjakab ]