Konferenciát szerveztek Csatári Bálint emlékére

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács, 2021. augusztus 17-i ülésén határozott arról, hogy Csatári Bálint geográfus tiszteletére emlékkonferenciát rendez.

 

Kecskeméten, a Megyeháza dísztermében rendezték meg a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács Csatári Bálint emlékkonferenciát.
A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács, 2021. augusztus 17-i ülésén határozott arról, hogy Csatári Bálint geográfus, címzetes egyetemi docens, az MTA Regionális Kutató Központ Alföldi Tudományos Intézetének egykori igazgatója munkásságának tiszteletére emlékkonferenciát rendez, melynek központi témája a vízhiány okozta ökológiai problémák és a fenntartható tanyavilág.

A Térségi Fejlesztési Tanács ugyanezen az augusztus 17-i ülésén döntött úgy, hogy megalapítja a „Csatári Bálint szakdolgozat és diplomamunka pályázatot”, melynek célja a természetes vízmegtartó megoldások ösztönzése és fontosságának tudatosítása a hallgatók körében.

A pályázat keretében olyan dolgozatokat várnak, amelyek a vízvisszatartás, illetve a vízpótlás problematikájának megoldására irányulnak, támogatva a fenntartható területi-, települési-, vízügyi-, agrár-, vagy természetvédelmi tervezést, a tanyák jövőbeni fenntartható fejlődését, a fenntartható zöld energia szerepét a településfejlesztésben, kiemelt tekintettel a homokhátsági falvakra és tanyákra, valamint homokhátsági identitás szerepét a fenntartható településfejlődésben.

A programhoz egyelőre négy egyetem csatlakozott, amit szeretnének folyamatosan bővíteni:

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Kara
A Neumann János Egyetem Kertészeti és Vidékfejlesztési Kar

A Szegedi Tudományegyetem, Geoinformatikai, Természet-és Környezetföldrajzi Tanszék

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Szent István Campus

A konferencia résztvevőit Rideg László, a a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács elnöke, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte, méltatva Csatári Bálint munkásságát, környezetünk élhetőbbé tétele érdekében végzett erőfeszítéseit. Ünnepélyes keretek között adta át az egyetemek képviselőinek a Csatári Bálint pályázatok egy-egy példányát.

A rendezvényt megtisztelte Sebéné dr. Csatári Eszter, Csatári Bálint lánya, aki köszönetet mondott pályázati lehetőségekért, kiemelve édesapja fiatalokra irányuló figyelmét.

„Édesapámnak mindig szívügye volt a tanítás, a fiatalok bevonása a kutatásokba. Úgy emlékszem, nyaranta sokszor hetekig lázban égett, irányította és szervezte a diákok munkáját. A szemeszterek alatt pedig szerdánként Szegedre utazott tanítani. Imádta a tanítást, mindig sokat készült az előadásaira és sok újítást vezetett be a számonkérések során. Ezekről a napokról mindig beszámolt itthon, jó volt hallgatni a szegedi élményeit. De meggyőző előadásmódjával nem csak az egyetemen oktatott, ha kellett ugyanúgy magával ragadott egy Csiperós gyerekcsoportot Kecskemét főterén, vagy éppen a tanyagondnoki hálózat tagjait a képzéseiken.” – mondta Sebéné dr. Csatári Eszter.

Dr. Timár Judit, a Közgazdasági és Regionális Kutatások Intézetének tudományos főmunkatársa Csatári Bálint munkásságáról tartott előadást.

A konferencia előadói a Duna–Tisza-közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotáról, annak javításáról, helyreállításáról, pályázati lehetőségekről adtak tájékoztatást.

Így dr. Viski József, az Agrárminisztérium Vidékfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkára, Szőke Norbert, a Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács szakértője, dr. Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója osztottak meg értékes információkat a fenti témákban. Kerekes László Zoltán, Bugacpusztaháza Község polgármestere a sikeresen megvalósított ökofalu programól beszélt, Dr. Győri-Nagy Sándor, a Magyar Ökoszociális Fórum elnöke a fenntartható visszatanyasítási projektet ismertette, Nagy Gergely, a Magyar Ökoszociális Fórum alelnöke pedig a tanyavilág, élményrégió összekapcsolódását, jelentőségét osztotta meg a hallgatósággal, hangsúlyozva a tanyák szerepét, jelentőségét.

A mostani konferencia egy szakmai konferenciasorozat első eleme, amit a jövőben minden évben megrendeznek az érintett megyék, települési önkormányzatok vezetői, valamint a különböző oktatási és szakmai szervezetek részére.   

További híreink

2025. 05. 08.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 05. 08.

2025. 05. 07.

Fi200 klub: új üzleti kapcsolatok a Sváb-sarokban

Csaknem harminc résztvevővel folytatódott a fi200 klub kedden a Sváb-sarokban. A közösségi gazdaságfejlesztést célul kitűző üzleti reggelire ezúttal Hajóson, a barokk kastélyban került sor. 

2025. 05. 07.

2025. 05. 06.

Ezek lettek idén Bács-Kiskun legjobb borai – először zsűriztek pezsgőket is

Tizenkettedik alkalommal rendezték meg a Bács-Kiskun Vármegye Bora versenyt, amelyet idén első alkalommal pezsgőkategóriával is kibővítettek. A megmérettetésnek a nemesnádudvari Bor Bagoly Présház adott otthont.

2025. 05. 06.

Borota

2025. 05. 05.

Koch Csaba kapta az elismerést

A Magyar Sommelier Szövetség idén tizenegyedik alkalommal döntött a Par Excellence díj odaítéléséről. 

2025. 05. 05.

[ Borota ]

2025. 05. 02.

(Nem csak) egy méhész története

Több méhészet is működik a Sváb-sarokban, olyan viszont bizonyosan csak egy van, amely a létrejöttét egy ínhüvelygyulladásnak köszönheti

2025. 05. 02.

Fülöpjakab

2025. 04. 29.

Egészség és helyi gazdaság

Bács-Kiskunból Neked - Több évnyi elhivatott munka során lett igazi brand a fülöpjakabi Gyöngyösi Sándor biogombája. Bács- Kiskun egyedi klímája, két évtized szaktudása és az egyik legrejtélyesebb élőlény szerencsés együttműködésének köszönhetően.  

2025. 04. 29.

[ Fülöpjakab ]

Design by WEBORIGO