A hagyományokat éltetni kell

két folyó közt

Kiskunhalason a városi kútnál ma kora délután, hagyományos húsvéti locsolkodást szervezett a Pásztortűz Egyesület a Vadvirág és a Barkóca tánccsoport kíséretében.

A hagyományok éltetése nem csupán a hagyományőrző csoportok feladata (lenne). A húsvéti locsolkodás hagyománya elől "menekülők" idén is megtöltötték a szállodákat, a kirándulóhelyeken is nagyobb volt a forgalom az átlagosnál. Évek, évtizedek múltán a fiatalok már végképp nem tudják majd, hogy milyen is egy igazi húsvét hétfői nap, és tisztelet minden családnak, ahol fontos a locsolkodás, a vendégvárás. Bízhatunk azonban a hagyományokat éltető együttesek, csoportok értékmentő munkájában is, akik ezt a szép szokást is őrzik, átörökítik az utókornak. Szerencsére vármegyénkben is több település óvja és gyakorolja a locsolkodást, a lányok olykor egy egész vödör vizet kapnak a nyakukba, de a szódásüveg is szolgálatban van ilyenkor több helyen. 

Kiskunhalason a Pásztortűz Egyesület szervezésében, a városi kútnál locsolkodtak, de természetesen a táncos bemutató sem maradt el, sőt, húsvéti játékokkal is megörvendeztették a közönséget. 

 

Kiskőrösön, a Szivárvány Szlovák Néptánc Együttes gondoskodott a húsvét hétfői hagyományokról. 

A Kecskeméti Népi Iparművészeti Gyűjteményben is színes kavalkád fogadta a látogatókat. A zenés programok, játékok, kulináris élvezetek, és természetesen a locsolkodás sem maradt el. 

És ha már húsvét hétfő, akkor kicsit nézzünk utána, hogy mi végről is kerül tojás az asztalra. 

Korszakokon és földrajzi tájegységeken átívelő utazásra szeretnénk invitálni kedves Virtuális Látogatóinkat! A tojás – formájából adódóan is – „egyetemes képzet szerint a […] kozmosz jelképe”. Nem meglepő tehát, hogy ezen a képzettársításon túllépve több kultúra teremtésmítoszában központi, kiindulási helyet tölt be. A legtöbbször ezek a nagyon hasonló sémán alapuló mitikus történetek, melyekben felbukkan a tojás, többek között megtalálhatóak a kínai, az indiai, az egyiptomi és antik görög kultúrában, valamint a finnek 19. században összeállított őseposzában, a Kalevalában is. A mitológiákon túllépve és a Kárpát-medence területére tévedve, a térség idővonalán fokozatosan előrelépdelve számos olyan régészeti kultúrával találkozunk, amelyeknek temetkezési szokásaiban esetenként hangsúlyos szerepet kapott a tojás. IDE kattintva kibomlik előttünk ez az időskála, melynek főszereplője a tojás, s a végén talán eljutunk a húsvéti tojásig!

(a tojásról szóló írás: Hajagos Csaba történész) 

További híreink

2025. 05. 08.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 05. 08.

2025. 05. 07.

Fi200 klub: új üzleti kapcsolatok a Sváb-sarokban

Csaknem harminc résztvevővel folytatódott a fi200 klub kedden a Sváb-sarokban. A közösségi gazdaságfejlesztést célul kitűző üzleti reggelire ezúttal Hajóson, a barokk kastélyban került sor. 

2025. 05. 07.

2025. 05. 06.

Ezek lettek idén Bács-Kiskun legjobb borai – először zsűriztek pezsgőket is

Tizenkettedik alkalommal rendezték meg a Bács-Kiskun Vármegye Bora versenyt, amelyet idén első alkalommal pezsgőkategóriával is kibővítettek. A megmérettetésnek a nemesnádudvari Bor Bagoly Présház adott otthont.

2025. 05. 06.

Borota

2025. 05. 05.

Koch Csaba kapta az elismerést

A Magyar Sommelier Szövetség idén tizenegyedik alkalommal döntött a Par Excellence díj odaítéléséről. 

2025. 05. 05.

[ Borota ]

2025. 05. 02.

(Nem csak) egy méhész története

Több méhészet is működik a Sváb-sarokban, olyan viszont bizonyosan csak egy van, amely a létrejöttét egy ínhüvelygyulladásnak köszönheti

2025. 05. 02.

Fülöpjakab

2025. 04. 29.

Egészség és helyi gazdaság

Bács-Kiskunból Neked - Több évnyi elhivatott munka során lett igazi brand a fülöpjakabi Gyöngyösi Sándor biogombája. Bács- Kiskun egyedi klímája, két évtized szaktudása és az egyik legrejtélyesebb élőlény szerencsés együttműködésének köszönhetően.  

2025. 04. 29.

[ Fülöpjakab ]

Design by WEBORIGO