

A történelem viharos időszakában a kecskeméti eseményeket, történéseket Hajagos Csaba történész gyűjtötte össze.
1956. kronológiája_Kecskemét
1956. október 2.
Irodalmi ankétot rendeztek a Hírös Hét ideje alatt, ahol részt vett Csoóri Sándor és Sántha Ferenc. A vitában megemlítik a kötelező orosz tanítás eltörlését.
Október 5.
500 fős értelmiségi találkozót rendezek a megyeházán
Október 20.
A megyei pártbizottság ülésén a szovjet csapatok kivonását sürgetik
Október 22. Gyurkó Lajos vezérőrnagyot Budapestre rendeli Bata István honvédelmi miniszter
Október 23.
Felállítják a Fiatal Értelmiségiek Tanácsát, majd az esti órákban hírek érkeznek budapesti eseményekről Kecskemétre, amelynek következtében 22 óra 25-kor Budapestre vezényelik a Kecskeméten állomásozó 12. gépesített lövészezredet. Gyurkó Lajos már a betörő szovjet csapatok útvonalát biztosítja
Október 24.
„Ilyen válságos helyzetben csak a nyugalom vezethet előre…” – szólt az MDP megyei Pártbizottságának felhívása, majd hajnali 3 óra 45 perckor harci riadót rendeltek el a 3 hadtest minden egysége számára. Közben Kecskemét utcáin megjelennek a szovjet páncélosok, illetve a kiskőrösi 19. gépesített ezred is Kecskemétre érkezik.
Nagy Imrét nevezik ki miniszterelnökké. Budapesten a tüntetőkre lőnek, a felkelők elfoglalják a Rádió épületét, majd Nagy Imre beszédet intéz a tüntető tömeghez.
A karhatalom Kecskeméten is statáriumot hirdet, létrehozzák a megyei rögtönítélő bíróságot.
Október 25.
„Biztosítjuk pártunk Központi Vezetőségét, hogy egységesen sorakozunk fel mögé és hajtjuk végre a reánk háruló feladatokat…”
Gyurkó Lajos parancsnok és Sucin József politikai helyettes
A szovjet páncélosok felvonulnak Kecskemét utcáin megfélemlítve ezzel a város lakosságát, eközben Budapesten, a Kossuth téren sortüzet vezényel a karhatalom, amely 70 áldozatot követelt. Kádár János és Nagy Imre kinevezését köszönti a Bács-Kiskun megyei Népújság is.
Eközben Budapesten harcok folynak a Corvin közben, míg Kecskeméten a laktanyákról eltávolítják a vörös csillagokat, helyettük nemzeti színű lobogót tűznek ki. Az ÁVH Kecskeméten is megkezdi a letartóztatásokat, Gyurkó Lajos este 22 órakor lezáratta a város főterét, ahová 150 fegyverest vezényelt.
Október 26.
"Zászlódíszben és vérben áll Kecskemét."
A reggeli órákban a kecskeméti üzemekről, majd 10 óra után a Beretvás szálloda, a megyei Pártbizottság épületéről is eltűnt a vörös csillag. A Kossuth téren a felbőszült tömeg Vági Lajos alezredest, helyőrségi kommendánst a tiszti klubba kergette, aki a hátsó kijáraton elmenekült. Az első sortűz ekkor dördült el Kecskeméten.
Október 27.
„Véres volt a föld, az őszi fák levele…” (Kovács István József: Sortüzek)
Zalavári József alezredes vette át a felkelés leverésének irányítását, így a város északi fele szovjet ellenőrzés alá került. Magyar katonai alakulatok támadták a város különböző részeit. Ekkor végezték ki Belényesi Mihályt – fejbe lőtték– és egy 16-18 éves fiút is.
A kecskeméti vadászrepülő-ezred gépei Kecskemét (Cigányváros), Csongrád, Kiskőrös, Kecel városait támadták, illetve ezen a napon történt a tiszakécskei tragédia is, amelynek 17 halálos áldozata és 109 sebesültje volt. Istenes Elemér MÍG-15BISZ (805) típusú gépe Szentesen lezuhant, a pilóta szörnyethalt.
A tiszakécskei sortüzet a MÍG-15 típusú vadászgép adta le.
Eközben Kecskeméten a tiszti klubba, a homokbányai- és a Táncsics laktanyában gyűjtötték össze az elfogott 50-60 fő szabadságharcost, illetve a közel 500 fő egyéb okokból letartóztatottakat. Megkezdődtek a kihallgatások.
Október 28.
A fegyveres harcok véget értek, győzött a karhatalom szovjet segítséggel. A belváros épületei komoly károkat szenvedtek.
Október 29.
Utolsó országos ülését tartotta az Államvédelmi Hatóság, feloszlatását lövetően tagjait a honvédség és a rendőrség állományába vették át. Megalakult Kecskeméten a Nemzetőrség:
Október 30.
„Mi a párton belül próbáltuk tisztázni a kérdéseket, hogy sikerül a [kommunista] vezetőket jobb belátásra bírni. Ez nem sikerült. […] a helyzetet a nép ereje döntötte el.” Daczó József
Ezen a napon alakult meg a megyei bíróság munkástanácsa, a rendőrség forradalmi bizottsága, a kecskeméti színház forradalmi bizottsága és a Pedagógus Forradalmi Tanács és a Bács-Kiskun Megyei Ideiglenes Nemzeti Bizottsága (a megye legfőbb államhatalmi szerve) is, amelynek elnöke Mészöly Gyula lett.
1940. február 1-jétől a Kecskeméti Gazdasági Szaktanítóképző Intézet szaktanára, tanítás mellett itt kezdte nemesítő-,kutató munkáját. 1941 őszén bízták meg a kecskeméti Kísérleti Telep megszervezésével, amely 1943-ban Állami Kertészeti telepként alakult meg. Szerény keretek között, 30 kh-on, egy pár lóval egy kisfái tanyán kezdte intézetszervező munkáját Mészöly Gyula
A második világháború vihara a Mészöly családot a gátéri iskolába, onnan a Műkertebe, majd Budapestre sodorta. A kísérleti anyag jelentős része a teleppel együtt elpusztult. A legértékesebb magokat a felesége kabátjába varrva vitték magukkal a háború megpróbáltatásai között.
Október 31.
A városháza dísztermében megalakult Kecskemét Város Ideiglenes Forradalmi Bizottsága, majd a testület megválasztását követően egyhangúlag törölték el a begyűjtési osztályt. Az üzemekben sztrájkveszély helyzet állt fel.
November 1.
Őrizetbe vették az ávósokat, 48-50 főt a börtönbe szállítottak. Karácsonyi István ügyész követelte, hogy engedjék el a még fogva tartott felkelőket. A megyei forradalmi bizottság intézőbizottságának elnöke Magócsi Géza, a megyei bíróság volt elnökhelyettese lett.
November 2.
Feloszlatták a Magyar Dolgozó Pártját, megalakult az MSZMP megyei ideiglenes intézőbizottsága. Révész László főszerkesztésével újraindították a Kecskeméti Lapok kiadását.
November 3.
Reggel 6 órakor szovjet páncélosok vették körbe a kecskeméti légi bázist, két kecskeméti küldött a Budapestre indult, hogy figyelmeztessék az ország vezetőit a közeledő szovjet támadásra.
November 4.
Fordult a kocka. A szovjet tankok újra Kecskeméten… A forradalomi szervezetek minden tagját letartóztatták, a börtönből kiszabadították a fogva tartott ávósokat, Homoki Józsefet, a Kecskeméti Lapok főszerkesztőjét letartóztatták.
November 5.
A szovjet beavatkozás miatt a munkástanácsok folytatják a sztrájkot. Pufajkás karhatalmi csoportokat szerveztek a városban.
November 6.
Gyurkó Lajos és Sucin József is visszatért Kecskemétre.
November 8.
Felállt a kecskeméti karhatalom
November 14.
A budapesti Központi Munkástanács alakuló ülésén megjelent B. Hajagos Károly és Bognár Ferenc is.
November 19.
A Konzervgyárban új munkástanácsot választottak.
November 26.
A Pedagógusok Szabad Szakszervezetének 200 fős alakuló ülésén felemelték szavukat a sztálinista megyei elnökhelyettes ellene, határozatot fogadtak el a Pedagógus Forradalmi Tanács létrehozásáról.
December 12.
Tüntetések voltak a város központjában, a karhatalom riasztó lövéseket adott le, egy eltévedt golyó halálosan megsebesített egy résztvevőt.
December 16.
Ezen a napon vette kezdetét a forradalmat követő megtorlás. A Góbor-ügyben meghozták a halálos ítéletet, amelyet végre is hajtottak.
1957márciusáig 328 razziát rendezett Kecskeméten a karhatalom. Letartóztattak 3812 disszidálót, 322 szökött katonát, 197 volt rabot, 45 embercsempészt, 195 botrányokozót, 8 főt gyilkossági kísérletért, 3 főt a karhatalom elleni erőszakért, 143 főt forradalmi tevékenységért, 153 főt izgatásért, 65 főt fegyverrejtegetésért és 622 főt biztonsági okokból.
Bács-Kiskun megye lakosai ellen 369 megtorlási pert indított a hatalom, amelyek 871 fő életét keserítették meg.
A jogerős halálos ítéletek közül (13) 9-et hajtottak végre, 4 ember ellen távollétükben született az ítélet.
A kivégzettek:
ifj. Góbor Ferenc, dr. Szobonya Zoltán, Nagy Lajos, Patyi István, Szabó János, Kolompár Mátyás, Bobek Károly, Pekó István.
2025. 05. 08.
2025. 05. 08.
2025. 05. 07.
2025. 05. 07.
2025. 05. 06.
2025. 05. 06.
Borota
2025. 05. 05.
2025. 05. 05.
[ Borota ]
2025. 05. 02.
2025. 05. 02.
Fülöpjakab
2025. 04. 29.
2025. 04. 29.
[ Fülöpjakab ]