Bácsalmás helyi jelentőségű védett területei

Kossuth park
A mintegy négyhektáros, bekerített park – amelynek bejáratánál tábla figyelmezteti a látogatót arra, hogy védett területen jár – Bácsalmás központjában található. Beléptünkkor azonnal szemünkbe ötlik a csatornával határolt gyep szegélyében álló kocsányos tölgyek csoportja. Magasságuk, hatalmas lombkoronájuk alapján fák igencsak korosnak tekinthetőek.

A park említést érdemlő fásszárúfajai közé tartozik még a hegyi, mezei és korai juhar, a keleti platán, a vadgesztenye és a tiszafa. A csatornát szegélyező kőrisek és fűzek sok madárfaj számára biztosítanak élőhelyet.

 

Mosztongai-tavak
A Mosztongamajor környéki, 45 hektárnyi, 1995 óta védett vízállásos területek, tavak Bácsalmástól négy kilométerre, a településtől délre, a bajmoki határátkelőhely felé vezető út mentén helyezkednek el. A főként mészlepedékes csernozjomtalajon elsősorban a szántóföldi kultúrák a jellemzőek. Az egykori természetes vízgyűjtő a Kígyós-patak volt, amelyet 1926-ban szabályoztak: a keskeny medrű tavak a terepadottságok következtében, az észak-déli löszvölgyekben futó vízfolyások elzsilipelésével jöttek létre. A több egységből álló tórendszer egy részét régóta hasznosítják horgásztóként is. A nagyobb vízfelületeket nádas-sásos-gyékényes, fűzbokrokkal tarkított partsávok szegélyezik, amelyek néhány pár gémfélének kínálnak fészkelőhelyet. Az ex lege védett Mosztongai-tavak helyi jelentőségű természetvédelmi terület egyben a Natura 2000 hálózat (176 ha) része is.

 

Sóstó
A mintegy 28 hektáros, 1995 óta védett terület a meder és a délkeleti partsáv erdőrészlete Bácsalmástól délre fekszik, és legegyszerűbben az Almás nevezetű vasúti megállótól érhetjük el. A Sóstó nyugati, négyhektáros része országos jelentőségű természetvédelmi terület: a part menti löszmagaslatok és a kocsányos tölgyes tisztásai hazánk egyik legnagyobb gyapjasgyűszűvirág-állományának termőhelyei.
A védett, többé-kevésbé állandó vízborítású tó legdélebbi szikes tavaink közé tartozik.


Templompark
Az 1,2 hektáros, 1995 óta védett Templompark – korábbi nevén Városközponti közpark –faállományát nagyobbrészt örökzöldek, idősebb tölgyek és platánok alkotják. A városképi szempontból értékes zöld felület a lakosság pihenését is szolgálni hivatott.

Védett fák és fasorok
1. Gróf Széchenyi utcai platánok
A hat platán 1995 óta védett. A fák kora 80-100 év. Korábban több platán állt itt, sajnos az építkezések miatt néhányat kivágtak.
2. Kelebia–bajai út menti fehér nyár.
A hetven-nyolcvan év körüli fa 1995 óta védett. Korábban három nyárfa állt egymás mellett, ebből csak ezt az egyet sikerült megmenteni. A fa mögötti vizenyős gyepterület a Kígyós medréhez kötődik, melyen korábban kisebb nyárfa csoportok álltak.
3. Szent János utcai vadgesztenyefasor
A 12 egyedből álló fasort 1995-ben nyilvánították védetté.

Kapcsolat

Több Kevesebb chevron down

Hírek

chevron left
chevron right

Kapcsolódó eseményeink

Design by WEBORIGO