VÍZKERESZT ÉS „HÁROM KIRÁLYOK” NAPJA

Vármegyénk értékei
”Szép jele, szép csillag, szép napunk támad…„ (magyar népdal, részlet)

Vízkereszt (epiphania) korábban Szentkereszt, Epiphania Domini, azaz az Úr megjelenése vagy Urunk megjelenésének ünnepnapja. A pogány időkben az év legelején a visszatérő napfényt, a görögöknél az istenség megjelenését ünnepelték.

Január 6. és 7. egyben számos keleti egyházban a karácsony ünnepe is a naptárak különbözősége miatt. Oroszországban, Grúziában, Örményországban, Fehéroroszországban, Szerbiában, Egyiptomban, Etiópiában és Kazahsztánban szenteste január 6-án jön el.

Epiphania ünnepe III. században jelenik meg a keleti egyházban, mint Krisztus születésének napja. Egy évszázaddal később Róma áttette december 25-ére, Mithras napisten születésnapjával megegyező időpontra Krisztus születését, így az Epiphania rövidesen új jelentéstartammal töltődött fel. Nyugaton a „háromkirályok” imádása, keleten pedig Krisztus a Jordán folyóban való megkeresztelkedésének emléknapja lett. Később a római liturgiában vízkeresztet követő második vasárnapra teszik, Jézus a kánai menyegzőn való csodatételének emlékezetét és így a három evangéliumi esemény Jézus istenségének első „megnyilvánulásai” epiphánéi.

Jézus megkeresztelésének emlékére vízkereszt az ünnepi keresztelések napja. Tömjént, vizet (szenteltvíz) szenteltek, a keleti egyházaknál Jézus érintésétől a megszentelődött Jordán emlékére a folyók megszentelése, megkeresztelése is szokássá vált, ez a szokás a mai napig él. Ilyenkor a Dunát és a Tiszát, illetve más folyókat is megszentelnek a görögkeleti papok a Kárpát-medencében. Ebből a megszentelődött folyóvízből a keresztelő/szentelő pap iszik és a jelen lévő híveket is megszenteli.

A házszentelés szokása is a vízszentelésből alakult ki. A szenteltvízzel megöntözték a ház földjét, a szoba belsejét, a gazdasági épületeket, de ittak is belőle. Házszenteléskor a bejárati ajtaja fölé vagy az ajtófélfára került a 20+C+M+B+22 jel (a számok az adott évet jelölik), mely eredeti értelemben „Christus Mansionem Benedicat”, vagyis „Krisztus áldja meg e házat!” jelentette. A 16. századtól e gyönyörű szokást, a néphit azonban átformálta, és e betűkben a három király kezdőbetűit látta, így az ajtófélfára 20+G+M+B+22 jel került. A szentelt víznek mágikus ereje, gyógyító, gonoszűző, rontást megelőző szerepe volt. Halason a pap és a kántor minden háznál megszentelte a kutat, áldást és bő állatszaporulatot kívánt.

A napkeleti bölcsek története a Bibliában olvasható, ők voltak az első pogányok, akik az égen feltűnő csillagjelre napkeletről Betlehembe érkeztek Jézus látására. A hagyomány szerint a nevük: Gáspár, Menyhért és Boldizsár. Egyes források szerint ők Noé fiainak (Sém, Kám és Jáfet) leszármazottai és így az akkor ismert földrészek (Európa, Ázsia, Afrika) képviselői. De vannak írások, ahol úgy vélekednek, hogy a Mithras-kultusz papjai voltak, kora keresztény faliképeken keleti viseletben ábrázolják őket.

A háromkirályjárás, a bibliai bölcseket megszemélyesítő alakoskodó népszokása, a 16. századtól kezdve a csillagének éneklése vált az ünnep részévé. A csillagozás vagy háromkirályjárás a napkeleti bölcsek látogatását idézte meg; Baján három fiú „kiugratható” csillaggal járt, a csillagot gyertyával, később zseblámpával világították meg.

Vízkereszt napját követő első vasárnap jelenti a karácsonyi ünnepkör végét, a farsang kezdetét. Soltvadkerten és máshol is ekkor bontják le a karácsonyfát, egyes helyeken egy ágat megtartanak, melynek mágikus erőt tulajdonítanak.

Vízkereszt utáni második vasárnapon imádkozással, énekléssel, majd evés-ivással emlékeznek meg Jézus első csodatételéről amikor is a kánai menyegzőn a vizet borrá változtatta. Van, ahol eljátszották a kánai menyegzőt. Szereplők: Jézus, Mária, Magdolna, Zsuzsánna (menyasszony), Simeon (vőlegény), és a tizenkét apostol.

Forrás: Kecskeméti Műzeum

Neuwirth Annamária: Folklórismeret

Jankovics Marcel: Jelkép – kalendárium

KKJM Adattár: 590.92, 591.92, 599.92, 600.92,

További híreink

Dunavecse

2024. 03. 28.

Dunavecse – Fehéregyháza pusztai tarsolylemez

A vármegyei motívumvilág következő állomása Dunavecse. Ott is a tarsolylemezzel ismerkedhetünk meg ezúttal.A tarsolylemezt 1910-ben gyűjtötte a helyszínen Kada Elek, a megbolygatott sír tárgyait „részben szétszórták, részben a gyermekek kezei közt mint játszó tárgyak elvesztek” (Kada). E tarsolylemezen centrálisan szimmetrikus elrendezésben jelennek meg a lemez „sarkai” felé középvonalukkal nyíló palmetta csokrok.

2024. 03. 28.

[ Dunavecse ]

Foktő

2024. 03. 27.

Foktő, Kossuth Lajos utca csapadékvíz-gazdálkodásának és közlekedésbiztonságának fejlesztése - projektindítás

Foktő Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK elnevezésű felhívásra „Foktő, Kossuth Lajos utca csapadékvíz-gazdálkodásának és közlekedésbiztonságának fejlesztése” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00033). A projekt keretében 208,50 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a csapadékvíz-elvezető rendszer felújítása.

2024. 03. 27.

[ Foktő ]

2024. 03. 21.

ÖKO-szuperhőst keresünk!

Keressük klímareferens munkatársunkat!  

2024. 03. 21.

2024. 03. 20.

Faggyal érkezett a hivatalos tavasz

Ma megkezdődött a csillagászati tavasz. Szerdán, március 20-án 4 óra 6 perckor kezdődött el a csillagászati tavasz, ekkor következik be ugyanis a nap-éj egyenlőség - közölte a HungaroMet Zrt. a honlapján, ahol felhívta a figyelmet arra: a tankönyvek ugyan március 21-ére datálják az eseményt, de ez eshet 20-ára és 21-ére is. Ma reggel ugyan minúszokra épbredtünk, de a gazdák közül bizony sokan az ültetvényeken töltötték az éjsazkát, melegítő eszközökkel, füstöléssel igyekeztek megóvni a virágba borult gyümölcsösöket.   

2024. 03. 20.

Kunpeszér

2024. 03. 19.

Vármegyénk motívumvilága: Kunpeszéri hajfonatkorong

Bács-Kiskun vármegye gazdag motívumvilágából csemegézhetünk folyamatosan, sőt honlapunkról a motívumgyűjtemény teljességében és külün-külön is letölthető! Ezúttal ahonfoglalás kori női viselet jellegzetes díszeit, az áttört díszítésű, kunpeszérei hajfonatkorongokat mutatjuk be.

2024. 03. 19.

[ Kunpeszér ]

2024. 03. 18.

Több volt a vendég

Tavalyelőtthöz képest 2023-ban nőtt a Bács- Kiskun kereskedelmi szálláshelyeken töltött vendégéjszakák száma. Kecskemét vitte a prímet, de Kiskunmajsa, Tiszakécske és Kiskőrös sem panaszkodhat.

2024. 03. 18.

Design by WEBORIGO