Értéket őriznek és mentenek

két folyó közt

Ha valaki végigsétál Nemesnádudvar szemnek is tetszetős főutcáján, első látásra nem hiszi, hogy három évszázadnyi történelem veszi körül. Mint ahogyan sok környékbeli település esetében, itt is az 1700-as évek határozták meg Nádudvar jö­vőjét annak ellenére, hogy már a honfoglaló ma­gyarok 

Megyer nevű törzse is megszállt hajdan ezen a vidéken. A török kiűzését követően el­néptelenedett a vidék, így többször is betelepí­téssel pótolták a lakosságot. 

 

Az 1700-as évek elején idetelepített szerb és szlovák lakosokat a Felvidékről érkező ma­gyarok követték. Majd a kalocsai érseknek és a helyi földbirtokosoknak a császárhoz inté­zett kérelmére 1724 júniusában a Rajna men­téről megérkezett az első 25 német család. A nemesnádudvari telepesek jelenleg is a raj­nai-frank nyelvjárást beszélik, gyökereik a mai Baden-Württemberg tartományban keresen­dők. A szorgalmas és erkölcsös németek virág­zó települést hoztak létre annak ellenére, hogy a történelem viharai nem kerülték el őket sem. Erről a 21. század embere is meggyőződhet, ha Nemesnádudvaron jár. 

 

A forradalom, a háborúk fájdalmas nyomot hagytak az itt élőkben. A szétzilált lakosság, a veszteségeket elszenvedő családok, a málen­kij robotra elhurcoltak történetét már csak a krónikák jegyzik. Az itt maradottak mellett a Bácskából és a Felvidékről áttelepített magya­rok építették tovább Nemesnádudvart. 

 

A község a történelmi múltjával, patinás épületeivel, településszerkezetével, kulturális értékeivel, hagyományaival a mai Sváb Sarok egyik ékköve lett. Nem beszélve borkultúránk­ban elfoglalt szerepéről, a történelmi pincefalu jelentőségéről. A júliusi búcsúban ünneplik a település 300 éves jubileumát, és ebből az alka­lomból adják át az impozáns pincehomlokza­tot. Az emlékmű a Duna vonalából életet me­rítő szőlőleveleken örökíti meg a betelepülés állomásait.

 

 

További híreink

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

2024. 05. 09.

Tanácsülés

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mai ülésén ismét elhangzott: gyors és átfogó cselekvésre van szükség a Homokhátság vízmegtartása, vízpótlása érdekében.

2024. 05. 09.

Nemesnádudvar

2024. 05. 08.

Kiválasztották Bács-Kiskun legjobb borait

A gyümölcsös alföldi boroké a jövő – hangzott el a szerdán tizenegyedik alkalommal megrendezett Bács-Kiskun Vármegye Bora versenyen Nemesnádudvaron. 

2024. 05. 08.

[ Nemesnádudvar ]

2024. 05. 08.

Mintaberuházás: új ipari csarnokot avattak Ballószögön

Néhány hónap alatt szinte a földből nőtt ki Ballószögön az az ipari csarnok, amely a települési önkormányzat és a Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség országos szinten is mintaértékű együttműködése nyomán valósult meg. A 800 négyzetméteres, zéró károsanyag kibocsátással működő csarnok átadójára kedden került sor Ballószögön.  

2024. 05. 08.

Kömpöc, Nemesnádudvar, 1+

2024. 05. 06.

A településfejlesztés aranykora

Az elmúlt években 117 milliárd forint fejlesztési támogatás hasznosult Bács-Kiskunban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának koordinálásával minden településre jutott pályázati forrás. 

2024. 05. 06.

[ Kömpöc , Nemesnádudvar , Szabadszállás ]

Design by WEBORIGO