Bács-Kiskun Meseföld

közügyek Vármegyénk értékei
Megyei identitásfejlesztés

Mi tesz boldoggá Bács-Kiskunban? Mi határozza meg helyi, megyei kötődésünket? Bács-Kiskun megye az otthonunk, ahol mindennapjainkat éljük, családunk és hagyományaink révén itt vannak a gyökereink, és itt tervezzük a közös jövőt. Ebben a közösségben, ezen a földön.

A helyi közösségek fontos szerepet játszanak egy-egy település, sőt megyénk életében, ezért fontosnak tartjuk ezek kialakítását, megőrzését. Ehhez a feladathoz nyújt segítséget a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat több programja is, amelyek a megyei identitás erősítését szolgálják. 2019 júniusában indult útjára programunk, és egészen 2022 decemberéig sokféle program­elemmel segíti céljaink megvalósítását. Több területen bevonjuk a lakosságot nemcsak résztvevőként, hanem aktív együttműkö­dő­ként is.

 

HÁROM DIMENZIÓ

A felnőttek segítségével történeteket, motívumokat és helyi értékeket gyűjtünk, a gyermekekhez mesekönyvvel és társasjátékkal szólunk. A fiataloknak 3D nyomtató segítségével a helyi értékek nyomtatását mutatjuk be, ami a modern kor technológiáját alkalmazza a település múltjának megőrzéséhez. A 3D nyomtatás minél szélesebb körű megismertetéséért pályázatunk segítségével 11 nyomtatót vásároltunk, amelyek 11 járásunk művelődési házába és iskoláiba kerülnek. A fiatalok itt szakkörökön és bemutató foglalkozásokon ismerhetik meg működését, és megtapasztalhatják, hogy egy kis hozzáértéssel milyen csodák elevenednek meg a 3D technológiával.

 

TÁBOROK

Az általános iskolás korosztály számára 5 napos táborokat szervezünk az iskolai szünetek idején, amikor tematikus foglalkozásokon a mesékhez, történetekhez kötődve ismerhetik meg megyénk értékeit, kiválóságait, hagyományait.

 

FÓKUSZBAN A HELYI ÉRTÉKEK

A családoknak rendezvényeinken mutatjuk be Bács-Kiskun sokszínű értékeit, legyen az zene vagy helyi termék. A helyi közösségek vezetői számára képzéseket szervezünk, hogy feltárjuk a lehetőségeket, valamint jó példákon keresztül adjunk ötleteket.

A helyi kistermelők bevonásával értékkosarakat és élményláncokat alakítunk ki, amelyek segítenek megerősíteni a helyi kapcsolatokat és a turizmust, valamint minél szélesebb körben megismertetni a termékeket.

 

MESÉS BÁCS-KISKUN

A hamarosan megjelenő Meseföld című mesekönyvünket ajánljuk figyelmükbe, amelyből a mellékletben kapnak kóstolót, és megismerkedhetnek az alkotókkal is. A Meseföld közös munka, összefogás eredménye, amelyben a lakosság is fontos szerepet kapott. Az egy évvel ezelőtt kezdődött gyűjtésből hamarosan megjelenik a gazdagon illusztrált 20 mesét tartalmazó könyv, ezt nemsokára követi a nagyobbaknak szóló Legendárium 50 izgalmas, a megye településeihez kapcsolódó történettel.

Pszichológusok és pedagógusok írásai is alátámasztják a mese és a mesélés kiemelkedő szerepét a gyermek fejlődésében, míg felnőttkorban egy-egy jó történet a lelki egészség megőrzését segíti. Ehhez szeretnénk hozzájárulni a két kötettel, egyúttal megerősíteni, szorosabbá tenni kötődésüket a településükhöz, valamint Bács-Kiskun megyéhez. Bízunk abban, hogy minél többen ráismernek településükre, és különösen szívesen mesélik ezeket a történeteket gyermeküknek otthon, elalvás előtt, vagy az óvodában, iskolában.

 

RAJZFILMEK KÉSZÜLNEK

A mesék alaposabb megismerését és népszerűbbé tételét segíti két rajzfilm is, amelyek elkészítésében Mikulás Ferenc és a Kecskemétfilm lesz a partnerünk. Nevük fémjelzi többek között a Magyar népmesék rajzfilmsorozatot, amely a közelmúltban kapta meg a Hungarikum kitüntető címet. Az elkészült filmeket rendezvényeinken láthatják, eljuttatjuk a megye oktatási intézményeibe, sőt megtekinthetik Bács-Kiskun YouTube-csatornáján. Hisszük, hogy a meseolvasás mellett az igényes mesefilmeknek is fontos a szerepük a szabadidő minőségi eltöltésében.

Oláh Edit

További híreink

Kunadacs

2024. 05. 17.

Bács-Kiskun motívumvilága -Kunadacsi övveret

A vármegyei értékmentő munka egyik büszkesége az a Motívumos könyv, melyben igyekeztünk megmutatni az ősi mintáktól, egészen napjainkig használatos motívumokat. Mindennapjainkban köszönhetnek vissza akár egy bútordarabon, ékszerben, mézeskalácsban, bőrdíszműveken, edényzeten, vagy egy-egy ruhakölteményben, melyből a nagyközönség is láthatott tizenegy csodálatos minta kollekciót már.   A motívumos könyvet forgatva feltárulnak előttünk gazdag kultúránk csodálatos hagyatékai. Ezekből szemezgetünk hétről hétre, hogy Önök is megismerjék, és rácsodálkozzanak talán éppen a saját településük csodáira.  

2024. 05. 17.

[ Kunadacs ]

Ballószög

2024. 05. 16.

Lezajlott a vármegye nemzeti értékei ifjúsági vetélkedő

2024. május 13-án hétfőn tartotta Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata a „Nemzeti értékek versenye 2024” ifjúsági vetélkedő döntőjét Ballószögön a Faluházban.

2024. 05. 16.

[ Ballószög ]

2024. 05. 16.

Német népviseletre pályázhatnak

Az önkormányzat támogatni kívánja 2024-ben is a teljes autentikus magyarországi német (lehetőleg bácskai) népviselet, illetve a viselet egy vagy több elemének megvásárlását.

2024. 05. 16.

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

2024. 05. 09.

Tanácsülés

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mai ülésén ismét elhangzott: gyors és átfogó cselekvésre van szükség a Homokhátság vízmegtartása, vízpótlása érdekében.

2024. 05. 09.

Design by WEBORIGO