A kitelepített német nemzetiségű honfitársainkra emlékezünk

TOP-fejlesztések
1946-ban e napon – január 19-én – hagyta el Magyarországot az első vonatszerelvény, amely az elüldözött német nemzetiségű lakosokat szállította Németországba.

A kitelepített német nemzetiségű honfitársainkra emlékezünk

1946-ban e napon – január 19-én – hagyta el Magyarországot az első vonatszerelvény, amely az elüldözött német nemzetiségű lakosokat szállította Németországba. A Magyar Országgyűlés 2012. december 10-én e tragikus emlékű napot a magyarországi németek elhurcolásának emléknapjává nyilvánította. A kollektív bűn vádjával megbélyegzett magyarországi német nemzetiséget érintő tragikus esemény – a Népgondozó Hivatal adatai szerint – 1946-ban 133 655 német honfitársunkat érintette, őket jobbára Németország amerikai zónájába telepítették ki, majd 1947 tavaszától a szovjet megszállási területre is indultak transzportok.

Az ide kitelepítettek száma meghaladta az 50 ezer főt. Az akkori közigazgatási területbeosztás szerint – csak Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye 30 településéről 39 642 főt toloncoltak ki otthonaikból. Az országos adatok szerint – a szovjet megszállás előtt és aközben elmenekültekkel együtt – összesen közel 250 ezer fő német nemzetiségű honfitársunk kényszerült elhagyni Magyarország területét.

A mai Bács-Kiskun vármegye területét súlyosan érintette a kitelepítés tragédiája. Az alábbi életinterjúban Bohner István (Hajós településről) nyilatkozott az akkor történt eseményekről: 

Fotó: Kitelepített németeket szállító vagonok Albrecht György grafikáján (Forrás: OGYK.HU)

Hajagos Csaba

További híreink

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

2024. 05. 09.

Tanácsülés

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mai ülésén ismét elhangzott: gyors és átfogó cselekvésre van szükség a Homokhátság vízmegtartása, vízpótlása érdekében.

2024. 05. 09.

Nemesnádudvar

2024. 05. 08.

Kiválasztották Bács-Kiskun legjobb borait

A gyümölcsös alföldi boroké a jövő – hangzott el a szerdán tizenegyedik alkalommal megrendezett Bács-Kiskun Vármegye Bora versenyen Nemesnádudvaron. 

2024. 05. 08.

[ Nemesnádudvar ]

2024. 05. 08.

Mintaberuházás: új ipari csarnokot avattak Ballószögön

Néhány hónap alatt szinte a földből nőtt ki Ballószögön az az ipari csarnok, amely a települési önkormányzat és a Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség országos szinten is mintaértékű együttműködése nyomán valósult meg. A 800 négyzetméteres, zéró károsanyag kibocsátással működő csarnok átadójára kedden került sor Ballószögön.  

2024. 05. 08.

Kömpöc, Nemesnádudvar, 1+

2024. 05. 06.

A településfejlesztés aranykora

Az elmúlt években 117 milliárd forint fejlesztési támogatás hasznosult Bács-Kiskunban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának koordinálásával minden településre jutott pályázati forrás. 

2024. 05. 06.

[ Kömpöc , Nemesnádudvar , Szabadszállás ]

Design by WEBORIGO