Templom hegy régészeti emlékhely

A lelőhely a faluból Soltvadkertre vezető műúttól É-ra, a holland hajógyártól közvetlenül Ny-ra terül el, a környék egyik legismertebb régészeti lelőhelye, amelyet a nép nyelve, pontosan emlékezvén a régi időkre tartott meg.
A szakrális területen ma kopjafa és egy kereszt őrzi az ősök emlékét, ahol rendszeresen tartanak megemlékezést és ökumenikus istentiszteletet.
Az ásatás különlegességének nevezte a régész azt, hogy a középső árokban egy olyan csontvázra találtak, amely a közösségből kivetett és rendellenesen, hasra fektetve, hátra kötözött kézzel eltemetett férfié volt, akit a többi sírban eltemetettekkel ellentétes irányban tájolva találtak meg. A régész szerint a halott fejéhez elhelyezett három sarló feltételezhetően a visszajáró halottól való félelemből fakadt. A férfi eltemetésének módjából, valamint abból, hogy nem sírgödörbe, hanem az árokba temették, arra lehet következtetni, hogy a közösség ellen bűnt elkövető személy csontváza került elő.
Feltűnő érdekesség, hogy a sírok túlnyomó többsége nem a megszokott Ny-K-i irányban volt tájolva, hanem DNy-ÉK, sőt D felé elhajolva, azaz a fej volt DNy-D-i irányban.
A külső árokból számos vasszerszám, balta, kapa, sarló, két sarkantyú, ún. juhnyíró olló, övcsat, kés, ajtóvasalás, abroncsos favödör, számos középkori tégla, ép malomkő, nagy mennyiségű, nagyobb és égett kőtöredék, köztük sok faragott kváderkő került elő, ami a templom erőszakos pusztulására utalt.
A leletek a Kiskunhalasi Thorma János Múzeumba kerültek be megőrzésre.