Többszörös jubileum Szankon

épülő Bács-Kiskun két folyó közt

A tatárok elpusztították ős-Szankot, a települést a kunok népesítették be újra.

150 éve önálló település, a 120 éve épített községháza ma is az eredeti  helyén áll, hatvan éve tárták fel a kőolaj- és földgázmezőt Szank határában. 

 

 

Bár a terület a bronzkorban is lakott volt, a mai község a tatárjárás után keletkezett: egy 1451-ből származó oklevél említi először a „Zank  zállása” nevet. A puszta betelepítése 1858-ra datálható, ekkor kezdtek a módosabb gazdák lakóházakat építeni, majd 1874- ben Szank  nálló község lett. Az egykori pusztaságban kezdett kialakulni az a szőlő- és gyümölcstermesztési kultúra, amelyik ma is jellemző. 1904- en  pült fel a községháza (mai helyén), egy évvel később a katolikus, újabb két esztendő múltával a református templomot is  ölszentelték. A sovány, homokos talajon keményen meg kellett dolgozni a termésért. Ezért is jelentett sokat 1964, amikor földgáz- és kőolajmezőt tártak föl a falu határában, ami biztos munkahelyet és a korábbinál kényelmesebb életet jelentett az itt élőknek (és az idetelepülőknek). Az 1970-es években a magyarországi gázkitermelés negyedét Szank biztosította. A bányászatból származó bevételeknek köszönhetően  elentősen javult a község infrastruktúrája. Az elmúlt években további jelentős fejlődésen ment keresztül Szank: az intézmény- és  tfelújítások mellett agrárlogisztikai központ épült, és felújították a Jászszentlászlóval közös szennyvíztelepet is. A község 2019 óta több  mint 3 milliárd forint pályázati pénzt nyert el. 

További híreink

Soltvadkert

2024. 05. 20.

Az "Év Pálinkás Bonbonja" a Szent Korona Cukrászdában készült

A hétvégén rendezett Gyulai Pálinkafesztiválon az "Az Év Pálinkás Bonbonja" címet a soltvadkerti Szent Korona Cukrászda Vilmoskörtés parmezános bonbonja nyerte el.  A 133 nevezett finomságból minden lehetséges érmet elhozott a Szervánszky Család kézműves bonbonműlye, sőt különdíjat is érdemeltek. Három arany, három ezüst és egy bronzéremmel tért haza a méltán népszerű cukrászda csapata. A siker azonban dupla, hiszen az Év Pálinkás Bonbonja díj mögött a cukrászok szakértelme mellett a szintén soltvadkerti Schiszler Pálinkák remekei állnak.  A főzde hét érmet hozott el a fesztiválról. 

2024. 05. 20.

[ Soltvadkert ]

Kunadacs

2024. 05. 17.

Bács-Kiskun motívumvilága -Kunadacsi övveret

A vármegyei értékmentő munka egyik büszkesége az a Motívumos könyv, melyben igyekeztünk megmutatni az ősi mintáktól, egészen napjainkig használatos motívumokat. Mindennapjainkban köszönhetnek vissza akár egy bútordarabon, ékszerben, mézeskalácsban, bőrdíszműveken, edényzeten, vagy egy-egy ruhakölteményben, melyből a nagyközönség is láthatott tizenegy csodálatos minta kollekciót már.   A motívumos könyvet forgatva feltárulnak előttünk gazdag kultúránk csodálatos hagyatékai. Ezekből szemezgetünk hétről hétre, hogy Önök is megismerjék, és rácsodálkozzanak talán éppen a saját településük csodáira.  

2024. 05. 17.

[ Kunadacs ]

Ballószög

2024. 05. 16.

Lezajlott a vármegye nemzeti értékei ifjúsági vetélkedő

2024. május 13-án hétfőn tartotta Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata a „Nemzeti értékek versenye 2024” ifjúsági vetélkedő döntőjét Ballószögön a Faluházban.

2024. 05. 16.

[ Ballószög ]

2024. 05. 16.

Német népviseletre pályázhatnak

Az önkormányzat támogatni kívánja 2024-ben is a teljes autentikus magyarországi német (lehetőleg bácskai) népviselet, illetve a viselet egy vagy több elemének megvásárlását.

2024. 05. 16.

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

Design by WEBORIGO