

Bács-Kiskun vármegyébe összesen 2,05 milliárd forint érkezik humán fejlesztésekre TOP Plusz forrásból. A projektek célja a helyi közösségek erősítése, a szociális szolgáltatások bővítése, az oktatás és egészségügy fejlesztése, valamint a hátrányos helyzetű csoportok támogatása.
A támogatásokkal számos település valósíthat meg olyan programokat, amelyek hozzájárulnak az életminőség javításához, a társadalmi kohézió növeléséhez és a generációk közötti együttműködés erősítéséhez. A helyi humán fejlesztések célja, hogy minden generáció számára jobb életkörülményeket biztosítsanak, erősítsék a közösségeket és támogassák a társadalmi integrációt. Az új programok hozzájárulnak ahhoz, hogy a vármegye lakosai szélesebb körű szociális, egészségügyi és oktatási szolgáltatásokat vehessenek igénybe, miközben a helyi közösségek is egyre összetartóbbá válnak.
Települések és elnyert támogatások:
• Kunszentmiklós (114M Ft) – A fejlesztés középpontjában az idősek és fiatalok állnak. Demenciát lassító közösségi programokat indítanak az idősek számára, míg a gyermekek pályaorientációs tanácsadást, készségfejlesztő tréningeket és szünidei foglalkozásokat kapnak. Egészségügyi szolgáltatások bővítésére és a kerékpáros közlekedés népszerűsítésére is sor kerül. •
Kiskunhalas (344M Ft) – A „Tanoda” program célja a hátrányos helyzetű gyermekek iskolai előmenetelének segítése. A helyi gazdaság erősítésére fiatal vállalkozóknak indítanak tréningeket. A női egészségmegőrzés kiemelt szerepet kap, csoportos coaching, szűrővizsgálatok és „Női kávéház” programok formájában.
• Szank (28M Ft) – A projekt középpontjában a közösségi összefogás áll. A helyi önkormányzat a Szanki Barátok Köre Egyesülettel együttműködve valósítja meg a fejlesztéseket, amelyek célja a szolgáltatáshiányok csökkentése és a közösségi élet fejlesztése.
• Tass (35,5M Ft) – A múlt értékeinek megőrzése és a közösségi élet erősítése a fő cél. Helytörténeti programok, hagyományőrző rendezvények és szünidei gyermekprogramok segítik a generációk közötti kapcsolatok építését. Az egészséges táplálkozás népszerűsítésére közösségi beszélgetéseket és előadásokat szerveznek.
• Kiskunmajsa (184M Ft) – A hátrányos helyzetű közösségek, különösen a roma lakosság támogatása áll a középpontban. Kiemelt programok: romatánc oktatás, közösségfejlesztő foglalkozások a Mentorházban és mobil irodai szolgáltatások, amelyek segítik az ügyintézést. Logopédiai és pszichológiai fejlesztések is elérhetővé válnak.
• Kunszállás (21,3M Ft) – Szülők felkészítésére és családi életvezetési programokra helyezik a hangsúlyt. Az egészséges táplálkozás népszerűsítésére ételkóstolók és dietetikai tanácsadások lesznek, valamint a kerékpáros közlekedési kultúra fejlesztését célzó programokat is indítanak.
• Tiszakécske, Tiszaug és Szentkirály (190,9M Ft) – A közösségi élet dinamizálása a cél: nyitott családi rendezvények, gyermek- és idősek számára szervezett programok, valamint egészségnapok és szűrővizsgálatok valósulnak meg.
• Dunavecse és Apostag (73,4M Ft) – Gyermekjóléti programok és pszichológiai tanácsadás segíti a hátrányos helyzetű gyermekek fejlesztését. Ifjúsági klubokat is létrehoznak, valamint nagy létszámú rendezvények (Családi Nap, Hidi Fesztivál) is megrendezésre kerülnek.
• Kiskunfélegyháza (347M Ft) – Az egészségtudatosság és drogprevenció kiemelt figyelmet kap. A fiatalokat célzó programok közé tartoznak az egészségmegőrző kampányok, drogprevenciós előadások és aktív közösségi részvételt ösztönző események.
• Kalocsa (190M Ft) – Az ifjúság motiválása és az egészséges életmód népszerűsítése a fő cél. Kiemelkedő rendezvény az Ifjúsági Példaképek Gálája, ahol a kiemelkedő teljesítményt nyújtó fiatalokat díjazzák. Emellett egészségnapokat és kerékpáros táborokat is szerveznek.
• Solt és térsége (197,9M Ft) – Dunapataj, Akasztó, Harta és Solt és Dunatetétlen településeken az idősek támogatása, női egészségprogramok és bűnmegelőzési programok kapnak szerepet. Gyermekek számára kézilabda táborokat, sportfoglalkozásokat és közlekedési oktatásokat szerveznek.
• Soltvadkert (98,5M Ft) – Gyógypedagógiai és gyógytornász szolgáltatások fejlesztése a cél. Emellett egészségügyi szűrővizsgálatok, sportesemények és mentális egészségfejlesztő előadások is helyet kapnak a programban.
• Kiskőrös (200M Ft) – Az idősek digitális kompetenciáinak fejlesztésére és az ügyfélszolgálati tér kialakítására fókuszálnak. Érzékenyítő programok és közösségi események teszik teljessé a fejlesztéseket.
• Hajós (34,5M Ft) – Kulturális közösségépítés, a város történetét bemutató képregény kiadása, hagyományőrző rendezvények és adventi népzenei estek valósulnak meg.
A nyertes pályázatokról itt tájékozódhat bővebben.
A fejlesztések illeszkednek a Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata által megvalósítandó, „Bács-Kiskun, jó itt lenni!” projekthez, amelyre 1,124 milliárd forint támogatást nyert az önkormányzat TOP Plusz forrásból. Ennek keretében a következő években többek között érzékenyítő és drogprevenciós előadások, munkaerő-piaci képzések, egészségfejlesztő és prevenciós, valamint digitális kompetenciafejlesztési programok valósulnak meg a vármegye 11 járásában. Lesznek továbbá olyan rendezvények is, amelyek a fiatalok helyben maradásához járulnak hozzá, vagy éppen a klímaváltozásnak leginkább kitett településeken élőknek nyújtanak segítséget. Tervben vannak bűnmegelőzési programok is, illetve gazdaságélénkítő projektek – bizonyítandó, hogy az identitás, a közösség és a felzárkózás szó szerint is összefügg egymással.
2025. 05. 08.
2025. 05. 08.
2025. 05. 07.
2025. 05. 07.
2025. 05. 06.
2025. 05. 06.
Borota
2025. 05. 05.
2025. 05. 05.
[ Borota ]
2025. 05. 02.
2025. 05. 02.
Fülöpjakab
2025. 04. 29.
2025. 04. 29.
[ Fülöpjakab ]