Stratégiai jelentőségű az alkalmazkodás

zöld Bács-Kiskun két folyó közt

A Homokhátság elsivatagosodása és vízpótlásának lehetősége évti­zedek óta foglalkoztatja a szak­embereket. A felszíni vizek és a földalatti vízkészletek pótlása több évtizedet felölelő feladat, amely az elkövetkező időszakban a mező­gazdaságot is az alkalmazkodásra készteti. A Duna-Tisza-közének régi vizes területeinek tudatos, művelhető területté alakítása, csatornázása és a klímaváltozás együttes hatása generációkon át befolyással lesz az itt élőkre.

 

A krónikus vízhiány nem csak a mezőgazdasági termelésre van hatással, de a dominó elv alapján számos terület, a szolgáltatások, a turizmus, a globális gazdaság, az élővilág is megsínyli a víz hiányát. Okait szinte már kívülről fújjuk, a klímaváltozás egyre erősödő ha­tásainak, másrészt az emberi te­vékenységek vízgazdálkodásban okozott változásainak következ­tében alakult ki az aszály Európa szerte. 

 

Hazánkban a legérzékenyebb terület éppen a miénk, a Duna-Ti­sza ölelésében. A 20. század elején a Duna-Tisza közén még mintegy 600 természetes tó volt, amelyek­nek mára csupán a nevük emlé­keztet a hajdani vadvízi országra és élővilágára. A Homokhátság vízhi­ányos ökológiai állapotának javí­tása közel 12 ezer km2 területet, 4 vármegyét, 17 kistérséget, 171 ön­kormányzatot érint, négy vízügyi igazgatósági területre vonatkozó­an. A komplex vízpótlási terv pe­dig közel egymillió magyarországi állampolgár életére lesz hatással. 

 

A vízpótlási rendszer a Duna vízkészletét használva, jellemzően nyomóvezetékeken juttatná el a szükséges vízmennyiséget a vízhi­ányos területekre. Nagy előrelépés, hogy a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a Homokhát­ság vízutánpótlását, és 2023-ban befejeződött a vízjogi létesítési engedélyes tervek készítése, a be­ruházás rendelkezik a szükséges környezetvédelmi engedélyekkel és részterületenként elkészültek a megvalósíthatósági tanulmányok is. Miután a beruházást közel 1700 milliárd forintra becsülik, szaka­szosan tervezik a megvalósítást. Ebben jó hír számunkra, hogy el­sők között szerepelnek a várme­gyénket érintő vízhiányos terüle­tek. 

 

A klímaváltozás és az évtizedek alatt regenerálódó vízkészletek miatt, stratégiai jelentőségű, hogy a mezőgazdaság, és az itt élők is alakmazkodjanak a várhatóan hosszú évtizedekig fennálló viszo­nyokhoz. 

 

 

Az alkalmazkodást, a klíma vé­delmet is segítik a vármegyei önkor­mányzat Klímakódexei, amelyek az intézményeket, a vállalkozásokat és a lakosságot is felvértezik hasznos tudással.

További híreink

Kunadacs

2024. 05. 17.

Bács-Kiskun motívumvilága -Kunadacsi övveret

A vármegyei értékmentő munka egyik büszkesége az a Motívumos könyv, melyben igyekeztünk megmutatni az ősi mintáktól, egészen napjainkig használatos motívumokat. Mindennapjainkban köszönhetnek vissza akár egy bútordarabon, ékszerben, mézeskalácsban, bőrdíszműveken, edényzeten, vagy egy-egy ruhakölteményben, melyből a nagyközönség is láthatott tizenegy csodálatos minta kollekciót már.   A motívumos könyvet forgatva feltárulnak előttünk gazdag kultúránk csodálatos hagyatékai. Ezekből szemezgetünk hétről hétre, hogy Önök is megismerjék, és rácsodálkozzanak talán éppen a saját településük csodáira.  

2024. 05. 17.

[ Kunadacs ]

Ballószög

2024. 05. 16.

Lezajlott a vármegye nemzeti értékei ifjúsági vetélkedő

2024. május 13-án hétfőn tartotta Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata a „Nemzeti értékek versenye 2024” ifjúsági vetélkedő döntőjét Ballószögön a Faluházban.

2024. 05. 16.

[ Ballószög ]

2024. 05. 16.

Német népviseletre pályázhatnak

Az önkormányzat támogatni kívánja 2024-ben is a teljes autentikus magyarországi német (lehetőleg bácskai) népviselet, illetve a viselet egy vagy több elemének megvásárlását.

2024. 05. 16.

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

2024. 05. 09.

Tanácsülés

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mai ülésén ismét elhangzott: gyors és átfogó cselekvésre van szükség a Homokhátság vízmegtartása, vízpótlása érdekében.

2024. 05. 09.

Design by WEBORIGO