Őket tünteti ki idén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés

két folyó közt

Tizenhat kategóriában 35 vármegyei kitüntetésről döntött múlt heti ülésén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés. Az elismerések azoknak a  adományozhatók, akik kiemelkedően eredményes teljesítményükkel szolgálják a vármegye érdekeit és javát. A kitüntetések átadására szeptember 27-én, Mélykúton kerül majd sor.  
 

 

1. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYÉÉRT DÍJ” 

 

•    Rideg László - Tabdi

2010-től 2014 októberéig a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke, majd október 22-én az alakuló ülés a Bács-Kiskun megyei közgyűlés elnökének választotta. 2014-től 2024-ig két cikluson keresztül volt Bács-Kiskun Vármegye Közgyűlésének elnöke. Vármegyénk településeinek fejlődését a legnagyobb városoktól a legkisebb falvakig a szívén viselte, s viseli a mai napig.

 

•    Dr. Szenoradszki Endre – Baja

1996 óta elhivatott részese a köztisztviselői szférának. Pályáját a Bács-Kiskun Megyei Munkaügyi Központ bajai kirendeltségén kezdte, melynek vezetője is volt 2012-ig. 2013. január 1-től a Bajai Járási Hivatal vezetője lett. 2009-től a Magyar Tudományos Akadé-mia Köztestületének tagja. Több nemzetközi publikáció szerzője.

 

2. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE GAZDASÁGÁÉRT DÍJ” 

 

•    Gedeon Birtok Kft. – Izsák

A szőlőtermesztéssel, borászattal foglalkozó vállalkozás tevékenységét 2000-ben kezdte szőlőtelepítéssel. Mára már elérik a közel 100 hektárt a saját művelésű szőlőterületeik. 2005-ben kezdték meg borászati tevékenységüket. Létrehozták saját palackos bor brand-jüket "Gedeon Birtok" néven.

 

•    Kazi Kazán Kft. - Kunszentmiklós

2007-ben indult a vállalkozás. A folyamatos fejlődés eredménye, hogy ma már az ország egyik piacvezető cégének számít. Telephelyükön megépül a napelemes rendszerrel ellátott új összeszerelő műhely.

 

3. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE TURIZMUSÁÉRT DÍJ” 

 

•    Thorma János Múzeum – Kiskunhalas

A megyei múzeumi rendszer felbomlása óta jól felépített szakmai koncepciójának kö-szönhetően látványos fejlődési pályára lépett. Az elmúlt években elnyert jelentős pályázati forrásból olyan szakmai munkát valósított meg, amely megfelel a modern muzeológiai elvárásoknak. A Múzeumok Éjszakája programsorozathoz az elsők között csatlakozott.

 

4. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE EGÉSZSÉGÜGYÉÉRT DÍJ” 

 

•    Dr. Bíró Gáspár – Kalocsa

1994 októbere óta a kalocsai IV. számú körzet háziorvosa. Vezetésével valósult meg a felnőtt háziorvosi körzetek műszereinek fejlesztése, valamint az egységes informatikai rendszer alkalmazása. Szakmai elhivatottsága átsegíti jelenleg is 74 évesen a mindennapok nehéz küzdelmein a háziorvosi rendelőben.

 

•    Dr. Nyiraty Gábor György – Baja

1980 óta dolgozik belgyógyászként, kiemelten foglalkozik a cukor- és érbetegek kezelésével és gondozásával. Az általa vezetett Duna Ércentrum 2008 márciusában kezdte meg működését. Baja város és vonzáskörzete lakossága egészségének megőrzése és gyógyítása érdekében kifejtett munkája kiemelkedő színvonalú.

 

•    Dr. Palágyi János – Akasztó

Szakmai kiválóság, az emberség és a példaértékű hivatástudat szinonimájává vált Akasztón és környékén. 1975 óta látja el Akasztó településének lakóit az I. számú háziorvosi körzetben. A helyi általános iskola tanulóinak egyészségügyi ellátásáról is gondoskodik. Jelenleg Tabdin is ellátja a háziorvosi szolgálatot helyettesítéssel.

 

5. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE TUDOMÁNYOS ÉLETÉNEK FEJLŐDÉSÉÉRT DÍJ”

 

•    Dr. Borkovits Tamás – Baja

Egyetemistaként is rendszeresen járt haza a bajai obszervatóriumba, ahol gyakorlatot szerzett a távcsöves megfigyelési munkában. Diplomaszerzés után azonnal itt kezdte meg pályafutását kutatóként. Az általa fejlesztett analitikus és számítógépre programozott numerikus eljárásait sikerrel alkalmazta a Kepler űrtávcső. Ezzel vált világszerte elismert szakemberré.

 

6. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE KÖZIGAZGATÁSÁÉRT DÍJ” 

 

•    Dr. Szöginé Dr.  Lajkó Erika - Csólyospálos

38 éve dolgozik Csólyospáloson a közigazgatásban egyazon munkahelyen. 1997 óta a település jegyzője. Két faluban, Csólyospáloson és Kömpöcön teljesít szolgálatot, végez tisztességes, becsületes munkát, szolgálva ezzel a két település lakosságát.

 

•    Sztojanovics Istvánné – Dunapataj

47 éve dolgozik a közigazgatásban, 7 éve nyugdíjasként. 18 éven keresztül vezető beosz-tásban előbb a pénzügyi és gazdálkodási csoport, majd a Pénzügyi és Adóügyi Iroda vezetőjeként végezte munkáját. 2019-től nyugdíjasként alpolgármesterként, majd jelenleg polgármesteri referensként segít szaktudásával stratégiai, pénzügyi és költségvetési döntésekben.

 

•    Turupuliné Dr. Polyák Katalin – Helvécia

Először gazdálkodási előadóként dolgozott. A rendszerváltást követően Ladánybenén volt jegyző 1994 márciusáig. 2007 júliusától Helvécia jegyzője. A vármegyei kormányhivatal rendszeresen felkéri szak-, és alapvizsgáztatásra, mivel az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság tagja.

 

7. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE KULTÚRÁJÁÉRT DÍJ” 

 

•    Érsekcsanádi Összhang Kórus – Érsekcsanád

Ökumenikus egyházi kórusnak tartják magunkat, repertoárjuk 70-75 %-ban vallásos énekekből, zsoltárokból, egyházzenei művekből áll, de énekelnek népdalfeldolgozásokat, kánonokat és klasszikus- és könnyűzenei műveket is. Ahogy a névválasztásnál is igyekeztek ezt szem előtt tartani: működésük során mindig az „összhangot” képviselték és hirdetik.

 

•    Pásztortűz Kulturális és Hagyományápoló Egyesület – Kiskunhalas

Minden hónapban szerveznek a magyar, a nemzeti és helyi értékeket bemutatni, nép-szerűsíteni hivatott programot. A 16 éve működő egyesület 1500 családi, kulturális rendezvényt szervezett Kiskunhalason és környékén. Igyekeznek műemlékeknél szervezni a programokat, hogy felhívják a figyelmet az épített értékekre is.

 

•    Dr. Tarjányi József - Kiskunfélegyháza

Igazi élharcosa a félegyházi Petőfi kultusz ápolásának. Azt igyekszik messze földön el-terjeszteni. Mecénásként és kezdeményezőként is több emlékmű, emléktábla és szobor állításában vesz részt szerte a Kárpát-medencében. Tevékenyen kutatja Kiskunfélegyháza és az ott élt elődök múltját, életét. A megszerzett tárgyi emlékeket és információkat pedig közreadja.

 

8. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE IFJÚSÁGÁNAK NEVELÉSÉÉRT DÍJ” 

 

•    Nagy Attila – Kecskemét

1998-ban szentelték pappá. 2007-től 2017-ig vezette a kecskeméti Piarista Iskolát. 2017 óta a Piarista Rendházat vezeti. Igazgatói évei alatt átalakult a képzés, 2010-től lányok is járnak a gimnáziumba. Átvették a Ward Mária Leánygimnáziumot. 2014-ben óvodai neveléssel teljesedett ki a nevelői munka, majd elindult az Öveges Diáktábor.

 

•    Nyerges Benjámin Jenő – Kiskunmajsa

Középiskolai tanár és évtizedek óta gimnáziumi igazgatóhelyettes. A tanítás mellett sok időt szentel a sportnak, a közéletiségnek. Több könyv társszerzője.  2006 óta önkormányzati képviselő. Az utóbbi 3 évben köznevelési tanácsnokként részt vett az iskolák, óvodák felújítási terveinek előkészítésében. Célja, hogy Kiskunmajsán színvonalas és sokszínű középfokú képzés legyen.

 

•    Vágó Ferencné - Kiskőrös

Elismerésre méltó több évtizedes kiemelkedő pedagógusi pályája, közösségteremtő, építő munkája, gyermekközpontú szemlélete, hátrányos helyzetű és tehetséges gyermekközpontú szemlélete, hátrányos helyzetű és tehetséges gyermekek gondozása, fejlesztése, támogató tevékenysége. Mindenben támogatja a tankerületi intézmények munkáját.

 

9. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE LAKOSSÁGÁNAK VÉDELMÉÉRT DÍJ” 

 

•    Dobai Gergely – Kecskemét

2006-ban kezdte pályafutását a KMJV Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságánál vonulós tűzoltóként. 2014 áprilisától látja el a Kecskeméti Katasztrófavédelmi Kirendeltség tűzoltósági felügyelői feladatait és szolgálja Kecskemét és térsége tűzvédelmét, közbiztonságát.

 

•    Fekete Attila József – Kecskemét

33 éve teljesít szolgálatot a főkapitányságon. Szakmai ismeretei, a hírszerzés területén szerzett magas szintű elméleti felkészültsége és tapasztalatai alapján 2013 óta az osztályvezetői beosztást tölti be. Országos viszonylatban az egyik legrégebben regnáló felderítő szakterületen tevékenykedő szakmai vezető, ami a főkapitányságnak elismertséget hozott.

 

•    Südi István – Uszód

20 éve foglalkozik személy- és vagyonvédelemmel, és ezt társadalmi munkában, közösségi tevékenységként, közel 30 éve végzi. 1996 óta tagja az Uszódi Polgárőrségnek, amelynek pár év múlva vezetőségi tagjává vált, amely funkciót a mai napig betölti.

 

10. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE KÖZÖSSÉGFEJLESZTÉSÉÉRT DÍJ” 

 

•    Mozgáskorlátozottak Mélykúti Egyesülete – Mélykút

Az Egyesület 1994-ben alakult. 31 éve végzi tevékenységét érdekvédelmi, szociális feladatok, segítségnyújtás, rehabilitációs feladatok ellátása, regisztrált önkéntesek foglalkoztatása területeken. A közösség a Felső-Bácskában élő mozgáskorlátozott, súlyos fogyatékkal élő, megváltozott munkaképességű személyek számára biztos pontot jelent.

 

•    Szél István – Kunadacs

Több mint 35 éve kunadacsi családi gazdálkodó. 2011 óta a Felső-Kiskunsági Gazdaságfejlesztő Alapítvány elnöke, melynek tevékenységével indult el a helyi termelői piac felépítése Kunadacson, a Kiskun Védjegy bevezetése. Az első 13 évig tartó rendezvénye Térségi Agrárfórum néven vált ismertté. Majd ötletgazdája volt a 8 évig tartó Kunadacsi Kolbász és Pálinkafesztiválnak. 2022-ben hozta létre a Rackafesztivált.

 

•    Szőke Imre - Kunszentmiklós

Közel 30 éve karvezetője a Szappanos Lukács Népdalkörnek, ami hagyományőrző céllal alakult. A környező és távoli településekre egyaránt hívják őket fellépni. Az országhatáron túl is ismert a nevük. Munkájának elismerése, hogy a népdalkör országos arany mi-nősítéssel rendelkezik.

 

11. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE NEMZETISÉGEIÉRT DÍJ” 

 

•    Csala Józsefné – Csávoly

Szüleitől, nagyszüleitől a horvát-bunyevác és felvidéki magyar hagyományokat, népszokásokat már kisgyermekként megismerte. Szervezője a település kulturális életének, a horvát-bunyevác tánccsoport tagja, a helyi horvát anyanyelvi, kulturális örökség, nyelvi, zenei és tárgyi örökségének ápolója.

 

•    Szabó Zsolt – Hajós

A Hajósi Hagyományőrző Sváb Néptánc Egyesület elnöke, a felnőtt néptánccsoport vezetője, aktív táncosa. Vezetése alatt - 2012 óta - az egyesület a település és a magyaror-szági németek meghatározó szervezetei közé került. A településen több jelentős rendezvényt is szervez. Aktív táncosként a színpadon is közvetíti a sváb identitás erejét.

 

12. „ÉV POLGÁRMESTERE BÁCS-KISKUN VÁRMEGYÉBEN DÍJ” 

 

•    Brassó Imre Albert – Harkakötöny

2008-tól Harkakötöny polgármestere. Új park, játszótér és megemlékező hely épül a település központjában. Szívügye a közfoglalkoztatás. Munkája során a tanyagondnokság új gépjárműveket kapott, felújításra került a temető és a ravatalozó, megújult a könyvtár, energetikai fejlesztések és belterületi útfelújítások valósultak meg. Lelkipásztori munkatársként és hitoktatóként is dolgozik.

 

•    Lesi Árpád - Kunszentmiklós

2002 óta képviselő, 2006-tól alpolgármester, 2014 óta a város polgármestere. Vezetése alatt utcák épültek újjá, elkészült az új bölcsőde és a gördeszka pálya. Megvalósult az iskolák teljes, illetve részleges felújítása. Befejeződött a csatornázás, megvalósult a csapadék- és belvíz program. Számos folyamatban lévő fejlesztés zajlik és valósult meg vezetése alatt.

 

13. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE SPORTJÁÉRT DÍJ” 

 

•    Demeter József – Pirtó

Meghatározó szerepet vállalt a kézilabdasport népszerűsítésében és fejlesztésében Kiskunhalason. Azon dolgozik, hogy a fiatalok számára biztosított legyen a színvonalas sportolási lehetőség, valamint a tehetséges utánpótlás korosztályok szakmai fejlődése. Vezetésével a klub rendszeresen részt vesz megyei és országos versenyeket.

 

•    Erdős Csaba – Baja

Nyugdíjasként a Bajai Vívó Sportegyesületet vezeti és iskolai vívó szakköröket tart. 2024-ben szenior mezőnyben öttusa világbajnoki címet szerzett. Sikeres vívóként személyes példamutatással is ösztönzi a fiatal és az idősebb korosztályokat is.

 

•    Szanki Olajbányász Sport Egyesület Szuperligás Tekecsapata - Szank

A férfi csapat 2004-től 2016-ig a NB II-ben, 2016-tól 2023-ig az NB I-ben szerepelt. 2023-ban megnyerték az NB I-es bajnokságot és indulhattak a Szuperligában. Eredményükkel bekerültek az ország 10 legjobb csapata közé.

 

14. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE NEMZETKÖZI KAPCSOLATAIÉRT DÍJ” 

 

•    Horváth Tibor - Kunszentmiklós

Az általa vezetett intézményben évről évre megrendezik a Töröksíp tábort, ami összefogta a határon túli népi mesterek, népzenészek körét, s közreműködésükkel több tucat iskolás korú gyermek ismerkedhetett meg a népművészettel. Testvérvárosok nevelőtestületeivel ő tartotta és építette a kapcsolatot. Így Kárpátalja, Erdély, Délvidék szervesen bekapcsolódott a történelmi versenyek és népművészeti táborok életébe.

 

•    II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum - Kiskunhalas

A Rákóczi Kupa egy rangos, több mint 5 évtizedes múltra visszatekintő középiskolás kispályás labdarúgótorna. Számos határon túli kapcsolatot is épít ezáltal a gimnázium. 2024-ben már 50. alkalommal rendezték meg az egyetemes magyar diáksport egyik leg-rangosabb sporteseményét.

 

15. „BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE FENNTARTHATÓSÁGÁÉRT DÍJ” 

 

•    Nemes Mátyás - Fülöpjakab

Biokertész, aki abban hisz, hogy szolgálni kell a Földanya élőlényeit. Fülöpjakabi tanyán 20 hektáron gazdálkodik, közel 60 féle növényt termeszt egész évben, szabadföldben és fóliás körülmények között. Próbálkozik olyan növények termesztésével, amelyek Ma-gyarországon nem honosak.

 

16. „ÉV POLGÁRŐRE BÁCS-KISKUN VÁRMEGYÉBEN DÍJ” 

 

•    Szmutka György - Csengőd

36 éve a Csengődi Polgárőr Egyesület alapító elnöke. Ő az egyike azon vezetőknek, aki a kezdetektől működteti a településen az egyesületet 130 fő polgárőrrel. Részt vesz az éves programok megvalósításában.

 

A díjak a Közgyűlés 2025. szeptember 27-i ünnepi ülésén kerülnek átadásra Mélykúton.

További híreink

Kiskunfélegyháza

2025. 07. 04.

A belváros tovább szépül Félegyházán - projektzárás

Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „A belváros tovább szépül Félegyházán” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00016). A projekt keretében 917,00 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból egy modern belvárosi környezet jött létre.

2025. 07. 04.

[ Kiskunfélegyháza ]

2025. 07. 04.

Őket tünteti ki idén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés

Tizenhat kategóriában 35 vármegyei kitüntetésről döntött múlt heti ülésén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés. Az elismerések azoknak a  adományozhatók, akik kiemelkedően eredményes teljesítményükkel szolgálják a vármegye érdekeit és javát. A kitüntetések átadására szeptember 27-én, Mélykúton kerül majd sor.     

2025. 07. 04.

2025. 07. 03.

Bács-Kiskunban is lesz Nyitott Porta Napok

Országszerte több mint 150 családi gazdaság, pince és manufaktúra nyitja meg kapuit 2025. augusztus 23. és október 4. között, és kalauzolja el az érdeklődőket a vidéki élet szépségeibe, az állattartás, a növénytermesztés és a gasztronómia világába. A programsorozat Nyitott Porta Napok néven idén debütál, és a sorozatban a Sváb-sarok is helyet kapott. 

2025. 07. 03.

2025. 07. 02.

Családbarát Munkahely címet kapott a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal

Ünnepélyes keretek között adta át Dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár a Kulturális és Innovációs Minisztérium által adományozható Családbarát Munkahely címet Dr. Havassy Sándornak, a kormányhivatal igazgatójának. A cím megszerzése mögött nagyon sok munka áll.

2025. 07. 02.

2025. 07. 01.

Fi200 negyedszer: tovább bővül az üzleti klub a Sváb-sarokban

Negyedik alkalommal rendeztek fi200 klubtalálkozót a Sváb-sarokban. A közösség további 8 taggal bővült, és többen is beszámoltak konkrét üzleti eredményekről.    

2025. 07. 01.

Szalkszentmárton

2025. 06. 30.

Belterületi útfejlesztés Szalkszentmárton - projektzárás

Szalkszentmárton Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.3-21 BELTERÜLETI UTAK FEJLESZTÉSE felhívásra „Belterületi útfejlesztés Szalkszentmárton” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.3-21-BK1-2022-00019). A projekt keretében 150,00 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél volt a település forgalmának csökkentése.

2025. 06. 30.

[ Szalkszentmárton ]

Design by WEBORIGO