Nemzeti forrásból kell finanszírozni a homokhátsági vízutánpótlást

Jelenlegi árakon 1600 milliárd forintba kerülne annak a homokhátsági vízutánpótlási projektnek a megvalósítása, amelynek a tervei már készen állnak. Uniós finanszírozás híján azonban nemzeti forrásból kellene megépíteni a vízutánpótlási rendszert – hangzott el csütörtökön a III. Homokhátsági Vízgazdálkodási Konferencián Kecskeméten, a Four Points by Sheraton Hotelben. 

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a VIZITERV Environ Nonprofit Kft. rendezvényét a „Duna-Tisza közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítása, helyreállítása” projekt keretében bonyolították le. Ebben zárult le az a tervezési munka, amelynek lényege, hogy a Dunából és a Tiszából érkező vizet – a csapadékvízzel együtt – előbb víztározókba vezetik, majd onnan szivattyúkkal a Homokhátság területére juttatják, ahonnan gravitációs úton terül szét. A tervezés uniós forrásból valósult meg – a megvalósításra azonban egyelőre nincs forrás. 

 

„Több hónapos európai vita után egyértelmű lett, hogy az uniós költségvetésben a Duna-Tisza közi Homokhátság vízpótlása nem szerepelhet, de nemzeti hatáskörbe át kell, hogy kerüljön. Itt a mi felelősségünk, hogy ez megtörténjen” – fogalmazott a konferencián Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke. Úgy fogalmazott, hogy politikai szempontból „kedvező időt élünk” ahhoz, hogy ez megvalósuljon, de figyelni kell arra, hogy „a sok bába között ne vesszen el a gyermek”.

 

„Tavaly a vegetációs időszakban mindössze 190 milliméter csapadék esett a megye déli részén, ahol lábon kiszáradt akácerdőket is találtunk. Nem tudunk ilyen kevés csapadék mellett gazdálkodni, ráadásul nem akarunk datolyát, narancsot, banánt termelni” – illusztrálta a helyzet komolyságát Bányai Gábor, a Dél-alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Szerinte a Homokhátság egy tejjel-mézzel folyó Kánaán lehetne, ha a döntéshozókat meg lehetne győzni arról, hogy 5-8 éves távlatban finanszírozzák évi több száz milliárd forinttal ezt a tervet. Bányai Gábor lát erre esélyt, mint fogalmazott:

 

„Ha sokan összezárunk, akkor ki lehet taposni a Kossuth téren ennek az országrészmentő program forrását.”

 

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója előadásában megemlítette, hogy bár minden évszázadban jegyeztek fel aszályos időszakot, az 1990-es években ezek a jelenségek megszaporodtak, 2022 pedig kiemelten aszályos év volt Magyarországon, különösen a Homokhátságon és az Alföld déli részén. Ez országos szinten 1000 milliárdos kárt jelentett. 

 

„A szakemberek megegyeznek abban, hogy a csapadék mennyisége nem, de az intenzitása változik. Ugyanakkor a Homokhátságon a csapadék mennyisége is csökken” – jegyezte meg a főigazgató. Hozzátette: a talajvízkészlet folyamatosan apad a Homokhátságon. Ennek oka a csapadékcsökkenés, a csapadék intenzitásának változása és a talajvízkészletek túlhasználata. Ezért – hangsúlyozta – a vízpótlás nem mezőgazdasági program, hanem az élettér megőrzését, helyreállítását szolgálja. 

 

Laurinyecz Pál, a tervezést végző VIZITERV Environ Nonprofit Kft. műszaki igazgatóhelyettese elmondta, évi 45 millió köbméter csapadék hiányzik a Homokhátságon. A most megtervezett rendszer megvalósítása esetén 30-40 évre lenne szükség ahhoz, hogy helyreálljon a talajvízegyenleg.

 

Az elkészült tervek kivitelezésének forrásigénye mai áron számolva 1600 milliárd forintba kerülne.

 

Idén januártól november végéig az ország jelentős részén több csapadék hullott, mint a sokéves átlag, ugyanakkor a Homokhátságon ennek ellenére csapadékhiány volt – mutatott rá Gacsályi József, a VIZITERV Environ Nonprofit Kft. ügyvezetője. Hozzátette: 1981-hez képest 6 méterrel csökkent a talajvíz szintje a Homokhátságon – ezt pedig a természet nem tudja pótolni. 

 

Az ügyvezető felhívta a figyelmet a rendszer üzemeltetésének költségeire is: a szivattyú például a hajósi víztározó esetében másodpercenként 5 köbméterrel számolva a szivattyúzás energiaöltsége 3,6 milliárd forint lenne.  Megoldás lehet egy 25 megawattos napelem park megvalósítása – ennek a költsége jelenleg 20 milliárd forint lenne. 

 

Gacsályi József a folytatással kapcsolatban megjegyezte:

 

felmerült a Paksi Atomerőmű hűtővizének hasznosítása is, ezt akár gravitációs úton el lehetne vezetni a tervben szereplő hajósi víztározóig. 

 

Rideg László, a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés elnöke zárszavában kiemelte: a vízutánpótlás mellett szükséges a vízmegtartás is, ezért fontos, hogy a csapadékvíz-csatornarendszerekkel legfeljebb a települések határáig vezessék el a vizet. Hozzátette: bár fontos a mezőgazdasági hasznosítás, az öntözésnél is fontosabb, hogy a plusz víz beszivárogjon a föld alatti vízrétegekbe. 

 

További híreink

2025. 07. 18.

Napközis tábor

Tartalmas hét. Befejeződött a vármegyei önkormányzat napközis táborának első turnusa.

2025. 07. 18.

Császártöltés

2025. 07. 18.

Lóháton a fi200-ba - Vadvirág Lovasudvar

Sokszínű, de egy irányba tartó a fi200 klub tagsága. Kistelepülési önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások teszik igazi klubbá a klubot. Például az olyan elhivatott embereknek is köszönhetően, mint Jámbor Vanda.

2025. 07. 18.

[ Császártöltés ]

2025. 07. 17.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 07. 17.

2025. 07. 17.

Rendezvényterem épül Dunaegyházán TOP Plusz támogatással

Dunaegyháza Község Önkormányzata 100 millió forintos támogatást nyert a TOP Plusz program keretében egy új rendezvényterem kialakítására.  

2025. 07. 17.

2025. 07. 17.

Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését

A Nemzetgazdasági Minisztérium gondozásában elindult a GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 „Munkakörülmények fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő projektre fordítandó 8,61 Mrd Ft összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. Ősztől mintegy 2 Mrd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára.

2025. 07. 17.

2025. 07. 11.

Társadalmi egyeztetésen a Bács-Kiskun vármegyei klímastratégia

Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata elkészítette a Klímastratégia felülvizsgált tervezetét, amely a szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetések tapasztalataira épül. A dokumentum most társadalmi véleményezésre kerül, amelyre várjuk a lakosság, önkormányzatok, civil szervezetek és gazdasági szereplők javaslatait is.

2025. 07. 11.

Design by WEBORIGO