Kulturális örökségünk a Kiskőrösi Szent József Katolikus Templom

MEGYEI ÉRTÉKEINK

Kiskőrösön a 19. század elejéig kevés római katolikus vallású ember élt, azonban a városba költöző mesterembereknek köszönhetően számuk emelkedni kezdett, így az addig használt imaház kicsinek bizonyult. Ezért egyre sürgetőbbé vált egy templom felépítése. 
Az 1825-26-ban felépített neobarokk stílusú templomot Szent Józsefről, a Szent Család védelmezőjéről és az iparosok védőszentjéről nevezték el. 
A templom főoltára a század utolsó évtizedére nyerhette el mai formáját. A felső, kisebbik oltárkép, amely a Szent Családot ábrázolja, még a 18. században készült, míg a nagyobbikat, amelyen Szent József látható a gyermek Jézussal, 1890-ben festette Jakobey Károly festőművész. 
A templomépület egészen 1931-ig megőrizte eredeti alakját, ekkor bővíttették ki a kereszthajó megépítésével. Ezzel azonban még nem ért véget a templom újabb kori megszépülésének története. 
A negyvenes évek elejére elkészült a ma is használt két manuálos Angster orgona, 1942-ben pedig Karol Malczyk festőművész és Pawlik Milada tanárnő, a német megszállás elől menekülő lengyel házaspár falfestményei is elkészültek. Érdekességük, hogy a művész az akkor élő felnőtt kiskőrösi katolikus elöljárókról, hívekről a bibliai személyeket, a hittanra járó gyermekekről pedig az angyalok arcképeit mintázta.
A templomépületet legutóbb 2014-ben újították fel. 2015-ben restaurálták a templom legértékesebb alkotásait, a 17. századi hársfából készült, könnyített faragású Szent Ambrust és Alamizsnás Szent Jánost ábrázoló szobrokat.
Kép: koroskat.hu

További híreink

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

2024. 05. 09.

Tanácsülés

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mai ülésén ismét elhangzott: gyors és átfogó cselekvésre van szükség a Homokhátság vízmegtartása, vízpótlása érdekében.

2024. 05. 09.

Nemesnádudvar

2024. 05. 08.

Kiválasztották Bács-Kiskun legjobb borait

A gyümölcsös alföldi boroké a jövő – hangzott el a szerdán tizenegyedik alkalommal megrendezett Bács-Kiskun Vármegye Bora versenyen Nemesnádudvaron. 

2024. 05. 08.

[ Nemesnádudvar ]

2024. 05. 08.

Mintaberuházás: új ipari csarnokot avattak Ballószögön

Néhány hónap alatt szinte a földből nőtt ki Ballószögön az az ipari csarnok, amely a települési önkormányzat és a Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség országos szinten is mintaértékű együttműködése nyomán valósult meg. A 800 négyzetméteres, zéró károsanyag kibocsátással működő csarnok átadójára kedden került sor Ballószögön.  

2024. 05. 08.

Kömpöc, Nemesnádudvar, 1+

2024. 05. 06.

A településfejlesztés aranykora

Az elmúlt években 117 milliárd forint fejlesztési támogatás hasznosult Bács-Kiskunban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében. Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzatának koordinálásával minden településre jutott pályázati forrás. 

2024. 05. 06.

[ Kömpöc , Nemesnádudvar , Szabadszállás ]

Design by WEBORIGO