Haditerv az aszály ellen

zöld Bács-Kiskun

Még az idén befejeződik a Homokhátság vízpótlását célzó beruházás tervezési szakasza, és az anyagi forrástól függően kezdődhet majd a megvalósítása.

A Duna–Tisza köze vízháztartási és vízgazdálkodási helyzete 1990 táján került igazán reflektorfénybe, amikor a Homokhátság területének magasabb részein bekövetkezett talajvízszint-süllyedést visszafordíthatatlan jelenségként és a térség gazdaságának fejlődését akadályozó első számú problémának tekintették. A helyzet azóta – a klímaváltozás egyre érzékelhetőbb hatásai nyomán – súlyosbodott. Éppen ezért rendkívül hiánypótló „A Duna–Tisza közi Homokhátság vízhiányos ökológiai állapotának javítása, helyreállítása” nevű projekt, amely két ütemben orvosolná a vízhiányt (szakmai felelőse az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a VIZITERV Environ Kft.). A hamarosan befejeződő tervezési szakaszban készült áttekintő térképen jól látszik, hogy alapvetően a Dunából (északkeleten részben a Tiszából) juttatják a vizet a Homokhátság területére, ahonnan gravitációs úton terül szét a víz. Ehhez jelentős részben lehet használni a már meglévő csatornahálózatokat, de szükséges új csatornákat is létesíteni. A folyókból érkező vizet – a csapadékvízzel együtt – víztározókba vezetik, amelyek lakossági célokat is szolgálhatnak majd. A projekt fő célkitűzése a gazdálkodás feltételeinek és a térség ökológiai állapotának javítása, vagyis a termésátlagok növelése mellett az élővilág is gazdagodhat a projekt révén. A vízutánpótlás és a vízvisszatartás bizonyos értelemben öngerjesztő folyamat: visszahat a mikroklímára, enyhítve a száraz, aszályos időszakokat, javítva egyúttal a lakosság életminőségét is. A fejlesztést több ütemben hajtják majd végre. A megvalósítás a jelenlegi, 2027-ig tartó európai uniós költségvetési ciklusban várható a pályázati forrásoktól függően.

További híreink

Kiskunfélegyháza

2025. 07. 04.

A belváros tovább szépül Félegyházán - projektzárás

Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „A belváros tovább szépül Félegyházán” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00016). A projekt keretében 917,00 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból egy modern belvárosi környezet jött létre.

2025. 07. 04.

[ Kiskunfélegyháza ]

2025. 07. 04.

Őket tünteti ki idén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés

Tizenhat kategóriában 35 vármegyei kitüntetésről döntött múlt heti ülésén a Bács-Kiskun Vármegyei Közgyűlés. Az elismerések azoknak a  adományozhatók, akik kiemelkedően eredményes teljesítményükkel szolgálják a vármegye érdekeit és javát. A kitüntetések átadására szeptember 27-én, Mélykúton kerül majd sor.     

2025. 07. 04.

2025. 07. 03.

Bács-Kiskunban is lesz Nyitott Porta Napok

Országszerte több mint 150 családi gazdaság, pince és manufaktúra nyitja meg kapuit 2025. augusztus 23. és október 4. között, és kalauzolja el az érdeklődőket a vidéki élet szépségeibe, az állattartás, a növénytermesztés és a gasztronómia világába. A programsorozat Nyitott Porta Napok néven idén debütál, és a sorozatban a Sváb-sarok is helyet kapott. 

2025. 07. 03.

2025. 07. 02.

Családbarát Munkahely címet kapott a Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal

Ünnepélyes keretek között adta át Dr. Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár a Kulturális és Innovációs Minisztérium által adományozható Családbarát Munkahely címet Dr. Havassy Sándornak, a kormányhivatal igazgatójának. A cím megszerzése mögött nagyon sok munka áll.

2025. 07. 02.

2025. 07. 01.

Fi200 negyedszer: tovább bővül az üzleti klub a Sváb-sarokban

Negyedik alkalommal rendeztek fi200 klubtalálkozót a Sváb-sarokban. A közösség további 8 taggal bővült, és többen is beszámoltak konkrét üzleti eredményekről.    

2025. 07. 01.

Szalkszentmárton

2025. 06. 30.

Belterületi útfejlesztés Szalkszentmárton - projektzárás

Szalkszentmárton Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.3-21 BELTERÜLETI UTAK FEJLESZTÉSE felhívásra „Belterületi útfejlesztés Szalkszentmárton” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.3-21-BK1-2022-00019). A projekt keretében 150,00 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél volt a település forgalmának csökkentése.

2025. 06. 30.

[ Szalkszentmárton ]

Design by WEBORIGO