ÉPÍTKEZZÜNK KLÍMATUDATOSAN

A klímatudatos hőszigeteléshez adunk ötleteket.

MIÉRT KELL HŐSZIGETELNI?

Mert egy 15 cm vastag homlokzatszigetelés akár 15-20 %-os energia-megtakarítást is eredményezhet.

Egy átlagos családi ház energiaveszteségének csaknem 30 %-a a külső falakon keresztül távozik, további 45-50 % pedig a tető- és pincefödémen keresztül. A nyílászárókon keresztül ugyanakkor akár az energia 20 %-a is eltávozhat.

Szigetelni csak kívülről! Számos előnye lehet a belső oldali szigetelésnek, de legalább annyi hátránya is (pl. hőhidak, penész). Csak legvégső esetben válasszuk a belső oldali szigetelést!

Az épületek energiahatékonyságának növelésére az egyik legköltséghatékonyabb módszer a határoló szerkezetek megfelelő hőszigetelése, amelynek kivitelezésére egy sor anyag és megoldás áll rendelkezésre. Azt, hogy melyik módszert választjuk, nagyban meghatározza, hogy milyen épületről van szó, újonnan építjük a házunkat, vagy esetleg egy meglévő házat akarunk utólagos szigeteléssel ellátni? A hőszigetelő anyagok között találhatunk természetes alapú, szilikát- és kőolaj alapú anyagokat. Klímavédelmi szempontból legjobb, ha az elsők közül válogatunk!

A természetes anyagok között elsősorban a növényi rostokat (szalma, nád, kender stb.) említjük, amelyeket az idők során falazóelemként és tetőfedésre is használták.

A természetes anyagok legfőbb tulajdonsága, hogy mivel a természetben megtalálható elemekből állnak, kevésbé szennyezik a környezetet az előállításukkal, hulladékká válva pedig könnyen lebomlanak. Jó hőszigetelő hatásuk mellett páraáteresztő tulajdonságokkal bírnak, így mindenféle faltípus esetében használhatók a penészképződés veszélye nélkül.

A szilikát alapú anyagok közé (pl. kőzetgyapot, üveggyapot, pórusbeton, perlit) olyan anyagokat sorolhatunk, amelynek alapanyagai a természetben is előforduló ásványi anyagokból ipari technológiával előállított szigetelések. Ezek állékonysága jobb, mint a természetes anyagoké, páraáteresztő tulajdonságokkal is bírnak, azonban gyártásuk és a belőlük keletkezett hulladék is környezetszennyező, hőszigetelő tulajdonságai pedig csak kicsivel jobbak, mint a természetes anyagoké.

A kőolaj alapú szigetelések között a polisztirol és a poliuretán a legelterjedtebb, mivel hőszigetelő hatásuk a legjobb a természetes és mesterséges anyagokéhoz képest. Mivel azonban teljes egészében szintetikus anyagok, így nagyon körültekintően kell alkalmazni őket. Egyes faltípusok esetében (pl. vályogfal) egyáltalán nem javasolt, előállításuk pedig nagyon magas szén-dioxid kibocsátással jár együtt.

Hulladékból szigetelés?

A fogyasztói társadalom által generált hulladékok egy részét hőszigetelő anyagok gyártására is fel lehet használni. A cellulóz szigetelést újságpapírból, a habüveg hőszigetelést üvegpalackok és törött síküvegek újrahasznosításával állítják elő, a farost szigetelést pedig fűrészipari hulladékok felhasználásával gyártják. Ezeknek az anyagoknak a hőszigetelő és páraáteresztő tulajdonságai a természetes anyagokéhoz hasonlóak.

További híreink

Kunadacs

2024. 05. 17.

Bács-Kiskun motívumvilága -Kunadacsi övveret

A vármegyei értékmentő munka egyik büszkesége az a Motívumos könyv, melyben igyekeztünk megmutatni az ősi mintáktól, egészen napjainkig használatos motívumokat. Mindennapjainkban köszönhetnek vissza akár egy bútordarabon, ékszerben, mézeskalácsban, bőrdíszműveken, edényzeten, vagy egy-egy ruhakölteményben, melyből a nagyközönség is láthatott tizenegy csodálatos minta kollekciót már.   A motívumos könyvet forgatva feltárulnak előttünk gazdag kultúránk csodálatos hagyatékai. Ezekből szemezgetünk hétről hétre, hogy Önök is megismerjék, és rácsodálkozzanak talán éppen a saját településük csodáira.  

2024. 05. 17.

[ Kunadacs ]

Ballószög

2024. 05. 16.

Lezajlott a vármegye nemzeti értékei ifjúsági vetélkedő

2024. május 13-án hétfőn tartotta Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata a „Nemzeti értékek versenye 2024” ifjúsági vetélkedő döntőjét Ballószögön a Faluházban.

2024. 05. 16.

[ Ballószög ]

2024. 05. 16.

Német népviseletre pályázhatnak

Az önkormányzat támogatni kívánja 2024-ben is a teljes autentikus magyarországi német (lehetőleg bácskai) népviselet, illetve a viselet egy vagy több elemének megvásárlását.

2024. 05. 16.

Kiskőrös

2024. 05. 13.

Népünnepély felsőfokon

Az Év Emlékhelye lett a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum. Ez a történelminek is nevezhető ünnepi program is részét képezte a Kiskőrösi Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztiválnak. Annál is inkább, mert itt, a helyszínen adta át Móczár Gábor a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója a különleges elismerést dr. Filus Erika múzeumigazgatónak és Domonyi László polgármesternek.  

2024. 05. 13.

[ Kiskőrös ]

Csengőd

2024. 05. 10.

Minibölcsőde Csengődön: átadták az utolsó TOP-beruházást

Tizennégy családnak nyújt mindennapi segítséget az a minibölcsőde, amelyet Csengődön adtak át csütörtökön. Ez a beruházás volt az utolsó, amely a Terület és Településfejlesztési Operatív Program, vagyis a TOP keretében valósult meg Bács-Kiskunban.

2024. 05. 10.

[ Csengőd ]

2024. 05. 09.

Tanácsülés

A Duna-Tisza Közi Homokhátsági Térségi Fejlesztési Tanács mai ülésén ismét elhangzott: gyors és átfogó cselekvésre van szükség a Homokhátság vízmegtartása, vízpótlása érdekében.

2024. 05. 09.

Design by WEBORIGO