Halászati Miniskanzen

A Duna teljes hajózható szakaszán ez az egyetlen működő, folyóvíz által hajtott hajómalom. A skanzen Baja legszebb pontjánál, a Sugovica és a Duna találkozásánál található.

Halászati Miniskanzen

Baja - Bajai járás

A Duna teljes hajózható szakaszán ez az egyetlen működő, folyóvíz által hajtott hajómalom. A skanzen Baja legszebb pontjánál, a Sugovica és a Duna találkozásánál található.

A Bajai Hajómalom Egyesület a dunai hagyományok ápolására alakult azzal a céllal, hogy a hajdan volt hajómalmok egyikét újjáélessze, illetve a bajai halászati hagyományokat felelevenítse és a gyakorlatban mutassa be a mai gyerekek számára a halászeszközök használatát. Az Egyesület fő célja egy hajdanvolt dunai hajómalom példájára felépíteni egy valódi hajómalmot a Dunán. 

Az egykori vízi életformát, a halászok mindennapjait és eszközeit bemutató Duna-parti létesítmény 2011-ben került átadásra. A miniskanzenben három nádtetős, paticsfalú építmény található, amelyek a halásztanyák mintájára készültek.  A tanyák korhű eszközökkel kerültek berendezésre, ezekben hálókat, evezőket, használati tárgyakat és számos, a halászathoz kapcsolódó eszközt mutatnak be. A gyerek látogatókat népi játékokkal és kézműves foglalkozásokkal várják.

A területen található egy csőszkunyhó, ami a legkisebbek kedvence. Két kemence magasodik a bejárattal szemben, amiben nagy rendezvények alkalmával valamint csoportok megrendelésére sül a sárközi borsoskalács vagy a lepény. A kemence mögött esőbeálló több mint száz embernek ad menedéket záporban, de árnyékot nyújt a gyerekeknek a kézműves foglalkozások alkalmával. A skanzenben vesszőfonattal elkerített részben előadásokat, vetítéseket és időszaki kiállításokat lehet tartani.

A hajómalom 2017-ben került vízre, és 2020-ban működőképesen került a Dunára. A hajómalmok több mint száz éven keresztül a Duna erejét kihasználva őrölték a búzát. Szezonban, szombati napokon a skanzen melletti partszakaszon mindenki saját szemével győződhet meg erről.

A csoportok fogadásán kívül három nagy rendezvényük van az év során: Jánoska eresztés, Halfőző Fesztivál és Hajómalom ünnep. A nyári szezonban naponta 4 óra időtartamban megtekinthetők kiállításaik, illetve csoportokat fogadnak előre egyeztetett időpontban.

Ajánlataink

chevron left
event card

DUNÁTÓL A HOMOKHÁTSÁGIG MEGATÚRA

arrow

Baja

event card

Bajai Halfőző Fesztivál

arrow
A kihagyhatatlan bajai halászlé

Baja

event card

Kajak-kenu központ és csónakház rendszer Baján

arrow

Baja

event card

Antal Pincészet

arrow
Szőlészeti-borászati hagyomány és szakértelem

Baja

chevron right

Kapcsolódó útvonal ajánlataink

chevron left
event card

"Hej Dunáról fúj a szél!"

arrow
Bács-Kiskun vármegye egydülálló tulajdonsága, adottsága, hogy a két folyó ölelésében számos vizes attrakciót is magáénak tudhat. Tisztelve, megbecsülve és óvva a Duna és a Tisza nyújtotta lehetőségeket, őrizzük múltjának értékeit és igyekszünk új elemekkel bővíteni az ideérkezők élménytárát. Szálláshelyek tekintetében Baja a legfőbb bázis, de alkalmi szálláshelyeket a településeken is lehet találni. Ugyanakkor egynapos kirándulás keretében is kellemes időtöltésre, élményszerzésre ad lehetőséget minden település.  1. Hajómalom és Halászati MiniskanzenHelyszín: Baja, Türr István kilátóA tevékenység típusa: hagyomány éltetés; kulturális ismeret; természeti ismeret; gasztronómiai ismeret; A Duna teljes hajózható szakaszán ez az egyetlen működő, folyóvíz által hajtott hajómalom. A skanzen Baja legszebb pontjánál, a Sugovica és a Duna találkozásánál található. Csodálatos látvány maga a sétaút is, ami a kilátóhoz vezet.  2.Népi halászszerszám-készítés, Kobolya SajtműhelyHelyszín: 6513 Dunafalva, Ady E. u. 26.A tevékenység típusa: hagyomány éltetés; kulturális ismeret; gasztronómiai ismeret; A sokoldalú Pencz családból az édesapa révén népi iparművészeti tevékenységgel, a halászszerszám-készítéssel, halászeszközökkel, a fiú jóvoltából a sajtkészítés rejtelmeivel ismerkedhetnek meg Bajától délre egy kis településen, Dunafalván.  Azért is számít kuriózumnak, mert a dunai halászok -bár egyre kevesebben vannak-  még ma is használnak sok eszközt őseik hagyatékából.   3.Hogyan öltöttek nagyanyáink? -  Bukovinai székely szálánvarrott keresztszemesHelyszín: Községi Könyvtár CsátaljaA tevékenység típusa: hagyomány éltetés  A csátaljai székelyek a bukovinai Istensegítsből jöttek, s hozták magukkal a bukovinai székely mintakincset. A mai napig élő hagyomány a székely varrottas készítése. Nagy figyelmet fordítanak arra, hogy átmentsék az utókornak a készítés folyamatát. 
chevron right

Értékeink

chevron left
event card

Délvideki földikutya

arrow
Hazánk legveszélyeztetettebb gerinces állata, mely napjainkra közvetlenül a kihalás közelébe sodródott. A Kárpát-medence bennszülött állatfaja, mely Magyarországon és Szerbián kívül sehol a világon nem fordul elő. 

Baja

event card

Türr István kilátó országzászlóval

arrow
Türr István a XIX. század második felében korát megelőzően a polgárosodás-európaiság határozott előmozdítója volt. Az ő nevéhez fűződik a Korinthoszi-csatorna építése is, s számára állít emléket az 1938-ban épült kilátó. 

Baja

event card

Pencz József halász-szerszám készítő népi iparművész munkássága

arrow
Pencz József 1963-ban született Baján. Gyerekkorának nyári szüneteit a nagyszüleinél, Bácsszentgyörgyön töltötte, melyhez köthető a halas vizekhez való vonzódása. A kézzel való halászat és az egyszerűbb halászeszközök készítésének fortélyait nagyapjától tanulta. 

Baja

event card

Jánoska-eresztés

arrow
A Jánoska-eresztést minden évben május közepén tartják Baján. Az ünnep Nepomuki Szent Jánosról kapta a nevét, aki egy prágai pap és a királyné gyóntatója volt. 

Baja

chevron right
Design by WEBORIGO