JÚNIUS 4-ÉTŐL MEGVÁLTOZIK A SZOMSZÉDOS CSONGRÁD MEGYE NEVE

Csongrád megye neve Csongrád-Csanád megye lesz

Trianon századik évfordulójától, június 4-étől Csongrád megye neve Csongrád-Csanád megye lesz, jelentette be Juhász Tünde kormánymegbízott hétfőn Szegeden az MTI híre szerint.

A kormánymegbízott a sajtótájékoztatón azt mondta: Trianon igazságtalan békediktátuma száz évvel ezelőtt mély sebet ejtett hazánkon, s ez talán soha nem fog begyógyulni. Bár a végleges felépülés nem jöhet el számunkra, de némi gyógyírt jelenthet — legalábbis nekünk, Csongrád megyeieknek —, hogy Trianon századik évfordulóján szűkebb otthonunk neve immár Csongrád-Csanád megye lesz — tette hozzá.

A DÖNTÉS TÖRTÉNELMILEG INDOKOLHATÓ, ESZMEILEG PEDIG ÉRTHETŐ, HISZEN A TRIANONBAN SZÉTSZAKÍTOTT MAGYARORSZÁG EGYESÍTÉSÉNEK ÉS ÖSSZEFOGÁSÁNAK VÁGYÁT SZIMBOLIZÁLJA — hangsúlyozta Juhász Tünde. A kormánymegbízott emlékeztetett arra, hogy az Országgyűlés 2017-ben Lázár Jánosnak, a térség országgyűlési képviselőjének javaslatára —ellenszavazat nélkül — módosította a megye nevét. Juhász Tünde közölte,

A MEGYÉBEN ÉLŐKNEK NINCS TEENDŐJÜK A NÉVVÁLTOZTATÁS MIATT.

A megyei kormányhivatal honlapja és elektronikus levelezési címe nem változik meg, a hatóságok bélyegezőit, a névjegykártyákat lecserélik, ez összességében egy-két millió forintos költséggel jár.

Miklós Péter történész, a Tornyai-múzeum igazgatója kifejtette, a magyar államisággal egyidős megyerendszer az önkormányzatiság és az autonómia egyik legrégebbi megnyilvánulása. A mai Csongrád megye területén három eltérő entitás létezett a modern korban: Csongrád, Csanád és Torontál megye, s az előbbi kettő egyidős a magyar államisággal. Ez az ezeréves múlt is indokolja az 1950-ben megszüntetett Csanád vármegye nevének újbóli felvételét, mondta a szakember. A megye mai területének jelentős részét az egykori Csongrád megye adja. 1950-ben ehhez csatolták a modern korban makói székhelyű Csanád megye mintegy felét, valamint a csaknem 10 ezer négyzetkilométeres egykori Torontál vármegye egy kis részét, közölte a történész.

Gémes László, a Csongrád megyei közgyűlés elnöke elmondta, A MEGYEI ÖNKORMÁNYZAT EGY HAT CENTIMÉTER ÁTMÉRŐJŰ BRONZÉRMÉVEL EMLÉKEZIK MEG A NÉVVÁLTÁSRÓL. AZ ÉRME ELŐLAPJÁN CSONGRÁD-CSANÁD MEGYE CÍMERE LÁTHATÓ A RÉGIÓ ELNEVEZÉSÉVEL, HÁTLAPJÁN PEDIG A MEGYE KÖRVONALA SZEREPEL AZ EGYKORI ÉS MAI MEGYESZÉKHELYEKKEL, VALAMINT A MEGYÉK PAJZSAIVAL.

Egy térkép is készül, amelyen a mai megye mellett a korábbi megyehatárok is láthatók, tette hozzá.

Forrás:MTI

Kép: szeged.ma

További híreink

2025. 07. 18.

Napközis tábor

Tartalmas hét. Befejeződött a vármegyei önkormányzat napközis táborának első turnusa.

2025. 07. 18.

Császártöltés

2025. 07. 18.

Lóháton a fi200-ba - Vadvirág Lovasudvar

Sokszínű, de egy irányba tartó a fi200 klub tagsága. Kistelepülési önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások teszik igazi klubbá a klubot. Például az olyan elhivatott embereknek is köszönhetően, mint Jámbor Vanda.

2025. 07. 18.

[ Császártöltés ]

2025. 07. 17.

VÉRADÁS

Az Országos Vérellátó Szolgálat Bács-Kiskun vármegyei következő kiszállásos véradási helyszíneit közöljük

2025. 07. 17.

2025. 07. 17.

Rendezvényterem épül Dunaegyházán TOP Plusz támogatással

Dunaegyháza Község Önkormányzata 100 millió forintos támogatást nyert a TOP Plusz program keretében egy új rendezvényterem kialakítására.  

2025. 07. 17.

2025. 07. 17.

Ősztől új pályázat segíti a munkakörülmények fejlesztését

A Nemzetgazdasági Minisztérium gondozásában elindult a GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 „Munkakörülmények fejlesztése” elnevezésű kiemelt projekt. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő projektre fordítandó 8,61 Mrd Ft összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. Ősztől mintegy 2 Mrd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára.

2025. 07. 17.

2025. 07. 11.

Társadalmi egyeztetésen a Bács-Kiskun vármegyei klímastratégia

Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata elkészítette a Klímastratégia felülvizsgált tervezetét, amely a szakmai szervezetekkel folytatott egyeztetések tapasztalataira épül. A dokumentum most társadalmi véleményezésre kerül, amelyre várjuk a lakosság, önkormányzatok, civil szervezetek és gazdasági szereplők javaslatait is.

2025. 07. 11.

Design by WEBORIGO