NAGYHETI SZERTARTÁSOK SZOKÁSAI BÁCS-KISKUN MEGYÉBEN

MÚLTBA TEKINTŐ

A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. Egyházi, liturgikus események és számtalan népszokás kötődik ehhez az időszakhoz a Pilátusozástól a locsolkodásig. 
Megosztunk önökkel egy rövid összefoglalót megyénk szokásaiból.
1.    „Nagyszerdán” kezdődtek a szertartások, elsőként litániákon (szerda, csütörtök, péntek) vettek részt, ahol a gyermekek a pap intésére dobogni kezdtek lábaikkal, ezt nevezték „Pilátusozásnak”, Pilátus taposásnak.  
2.    A litánián az oltáron 7 db gyertya égett, 6 db sárga, 1 db fehér, az utóbbi szimbolizálta Jézust. A pap imádkozott minden gyertya előtt, majd eloltotta azokat. Amikor a fehér gyertyához ért, az oltárra dobta az imakönyvet, ezzel jelt adott a gyerekeknek a „Pilátus taposásra.”
3.    Nagycsütörtökön 10 órakor misét tartottak. A mise közepén minden olyan eszközt megszólaltattak, ami hangot tudott generálni, megszólalt az orgona, a csengők és a harang is. Ezt hívták Glóriának. Innentől kezdve elnémult minden, egészen Nagyszombat délig. Kereplők adták a jelzőhangot a szentmise kezdetéhez. A templomban az éneklés orgonakíséret nélkül zajlott. 
A nagycsütörtöki szertartás „glóriája” idején minden házban volt otthon valaki, és seprűvel kellett a ház minden sarkában egyfajta tisztító jelzéssel kihajtani a rágcsálókat, bogarakat. 
4.    A miséről hazaérkezve elkészítették az ebédet, amely szimplán "loksa" volt. A loksa vízből és lisztből készült, amelyet összegyúrva – némi sózás után – vékonyra nyújtottak. Egy részét főzést követően mákkal vagy túróval fogyasztottak, a másik felét ropogósra sütötték, amelyet második fogásként fogyasztottak. 
5.    Nagypénteken reggel mindenki a folyóvízhez ment mosakodni (vonatkozó Duna ág vagy Vajas-patak). Ekkor a lovakat is megmosták, a vízben való "merítkezés", a megtisztulás folyamatát szimbolizálta. A betegségek elkerülés érdekében ez egy kiemelten fontos szokás volt. 
6.    Nagypénteken, a reggeli szentmise után – 9 óra körül – összejöttek és nekiláttak a tojások előkészítésének. Megfőzték őket, majd közösen festették meg őket. Ezt a folyamatot nevezték „piros hímes tojás készítésnek”. 
7.    A tojásokat lányaiknak készítették, akik azokat Húsvét második napján eljuttatták a fiúknak, minden lány 5-6 fiúnak küldött tojást. A fiúk pedig majd szeptember 8-án, a búcsú napján mézes szívet küldtek viszonzásul. 

További híreink

2024. 04. 19.

Idén 65 esztendős a vármegyei kézilabda

Jeles év a 2024-es a vármegyei kézilabdás társadalom számára, hiszen a sportági szakszövetség ebben az évben ünnepli fennál­lásának hatvanötödik születés­napját.

2024. 04. 19.

2024. 04. 19.

A történeteink erősítenek bennünket

A jól működő közösségek javítják az életminőségünket.INTERJÚ MOISKÓ CSILLÁVAL, BÁCS-KISKUN VÁRMEGYE ÖNKORMÁNYZATÁNAK PROGRAMVEZETŐJÉVEL

2024. 04. 19.

Nemesnádudvar

2024. 04. 19.

Izgalmas találka a Bor Bagolyban

Nemesnádudvaron a vármegye önkormányzata által fenntartott Bor Bagoly présház , szeretettel várja a borkultúra iránt érdeklődőket.

2024. 04. 19.

[ Nemesnádudvar ]

2024. 04. 19.

Stratégiai jelentőségű az alkalmazkodás

A Homokhátság elsivatagosodása és vízpótlásának lehetősége évti­zedek óta foglalkoztatja a szak­embereket. A felszíni vizek és a földalatti vízkészletek pótlása több évtizedet felölelő feladat, amely az elkövetkező időszakban a mező­gazdaságot is az alkalmazkodásra készteti. A Duna-Tisza-közének régi vizes területeinek tudatos, művelhető területté alakítása, csatornázása és a klímaváltozás együttes hatása generációkon át befolyással lesz az itt élőkre.  

2024. 04. 19.

2024. 04. 19.

Vármegyei turizmus: több külföldi vendég

A koronavírus-járványt követően feléledő idegenforgalmi szektort vármegyei szinten is újabb kihívás elé állította az energiaárak emelkedése és az infláció. A  vendégek száma ennek ellenére nem csökkent 2023 első kilenc hónapjában.

2024. 04. 19.

Kunszentmiklós, Szabadszállás

2024. 04. 19.

Túzokünnep Bösztörpusztán – futóversennyel!

Futóversennyel egybekötött ingyenes családi programra hív a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság Kunszentmiklós-Bösztörpusztára a puszta egyik leglátványosabb eseménye, a túzokdürgés alkalmából!

2024. 04. 19.

[ Kunszentmiklós , Szabadszállás ]

Design by WEBORIGO