GYÁSZOL A HALÁSZTÁRSADALOM, ELMENT A FAJSZI LEGENDA, CSERE LAJOS BÓBY

közügyek
Munkássága nyomán a fajszi kisszerszámos halászat idén került be a megyei értéktárba, előtte a Nemzeti Kulturális Örökség Nemzeti Névjegyzékébe.

Hosszan tartó, méltósággal viselt súlyos betegség után 2021. december 27-én, életének 61. évében, fajszi otthonában elhunyt Csere Lajos Bóby, az egyik legismertebb fajszi polgár, kisszerszámos halász, az országos érdekszövetség, a Fajszi Dunagyöngye Kishalász Egyesület évtizedeken át elnöke, betegsége elhatalmasodása után tiszteletbeli elnöke.
A több generációra visszamenőleg halászcsaládból származó Bóby éveken át dolgozott azért,
hogy 2013-ban a kisszerszámos halászat „Hagyományos halászat a Duna magyarországi alsó szakaszán” címmel felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe, majd idén a Bács-Kiskun Megyei Értéktárba is – mint nemzeti érték és hungarikum – a fenti címmel.

In memoriam: Csere Lajos Bóby (1960-2021)

Csere Lajos Bóby nem csak igazi ízig-vérig halász volt, hanem kivételes egyéniség, az egyik legnagyobb szívű, legbarátságosabb ember, akit ismerhettünk. Bóby, a kisszerszámos halászat szerelmese, annak minden válfajának nagy ismerője a már régen nem gyártott halászeszközök házilagos, a hagyományok szerinti készítéséhez, karbantartásához is értett.

A megye, a járás legelismertebb halásza a Duna védelmezőjeként még életében beírta magát a kollektív emlékezetbe, mert ahogy mondta, „szennyezett vízben meghal a hal, vele együtt a halászat, a halász, az élet.”

A varsa, a dobóháló, a kece, a milling, az emelőhálók teljes körének nagy ismerője halászladikjának fenekén télen-nyáron ott lapult, majd vele együtt munkálkodott a vízállásnak, a szezonnak leginkább megfelelő tradicionális halászeszköz.
 

Ősei nyomába lépve nála jobban aligha ismerte valaki a fajszi Duna-szakasz kövezéseit, zátonyait, e sorok írójának is számos alkalommal panaszkodott, hogy a zátonytetőket rendre benövi a malátfűz, a hal emiatt nem tud kijutni az ívóhelyre, elszórja az ikráját a nagy, sodródó vízben.

Bóby a Fajszi Dunagyöngye Kishalász Egyesület elnökeként még jó haljárás esetén is - a fogható hal mennyiségének csökkenése miatt - önmérsékletre szólította fel a tagságot, miközben ezen a szakaszon a 20-40 kilós harcsák, kapitális pontyok sem voltak ritkák, a persze leginkább apróhalból álló zsákmány mellett.

Csere Lajos Bóby egész élete esszenciáját adja a Duna mellett élő szorgalmas, becsületes embereknek, akiknek a mindennapjaihoz hozzá tartozott, hozzá tartozik a Duna, vele együtt a halászat, a hal szeretete, ami itt, ezen a tájon a mai napig komoly önszervező erő, első példaképként Bóbyval az élen.

Fajsz község valamennyi lakója büszke lehet arra, hogy a település hírnevét egy olyan egyéniség, mint Bóby öregbítette, aki tevékeny évtizedeiben nagyon sokat tett azért, hogy a kisszerszámos halászat autentikus formájában a mai napig fennmaradt a községben.

Bóby tudta, ha nem adják tovább, elveszhet, amit az itt élők elődeiktől tanultak: autentikus formában, hibátlanul elkészíteni saját halászati eszközeiket, amelyhez még a dunai ladik gyártásának fortélyát is ismerni szükséges.

Nagy elkötelezettség kellett ahhoz, hogy a gépszerelő szakmát kitanult Duna - rajongó az országban az elsők között ismerje fel, hogy ami a falujában van, az olyan érték, amit kötelesség őrizni és ápolni. Még akkor is, ha már régen nem megélhetési, hanem szabadidős tevékenység a kisszerszámos halászat. Ám  a cél nem lehet kevesebb, hogy ebbe a fiatalabb generációkat is bevonják, velük is megszerettessék a Dunát, a halászatot, hogy ahogy évszázadokon át, családon belül apáról fiúra, a szűkebb-tágabb környezetre szálljon a hagyományok szeretete, tisztelete és őrzése. Bóby, aki kivételes egyéniségének köszönhetően mindenkit meg tudott szólítani, mintegy öt éve halászott utoljára a fajszi Duna-szakaszon, halászeszközeinek egy része a család féltve őrzött kincse.

Életrajzi adatok

Csere Lajos 1960. március 31-én, Kalocsán születetett. Az általános iskolát helyben végezte, majd a bajai szakmunkásképző intézetben folytatott tanulmányai befejeztével gépszerelő szakmunkás bizonyítványt szerzett. Először a fajszi, majd a bátyai termelőszövetkezetben helyezkedett el. 24 évesen, 1984-ben nősült, felesége Cseréné Markella Margit Manyi, aki hosszú éveken át otthonukban a legnagyobb odaadással ápolta a lélegeztető gépre szorult férjét dr. Régi Lajos, a Kalocsai Szent Kereszt Kórház osztályvezető főorvosa önzetlen felügyelete és nélkülözhetetlen segítése mellett. Ennek köszönhetően a súlyos, nagyon ritka, betegségben szenvedő beteg 107 kórházban töltött nap után nem kórházi körülmények között, hanem otthonában tölthette a még évekig tartó, légzési nehézségekkel terhelt időszakot.

A házaspárnak két gyermeke született. 1985-ben az immár Dr. Csere Barbara gyermekgyógyász szakorvos, aki Hódmezővásárhelyen él és dolgozik, majd 1,5 évvel később Csere Máté rendszergazda, villanyszerelő vállalkozó. Máté házasságából két kislány unoka született, ők 6, illetve 4 és fél évesek.

Mint megtudtuk, Fajszon gyakori a Csere családnév, a „Bóby” egy arra visszavezethető ragadványnév, hogy Lajos ükapja az utcán dalolva, fütyörészve a magyar nóta „Bóbitás galambom” részét gyakran ismételgette.

Csere Lajos Bóby temetése 2022. január első hetében lesz, a pontos időpontot felesége, Cseréné Markella Margit Manyi közösségi médiás bejegyzésében tudatja majd az érdeklődőkkel.

Csere Lajos Bóby, a legnagyszerűbb halászok egyike! Soha nem felejtjük el, nyugodjon békében!

Fotó: Szentendrei Skanzen -  Felső sor közepén Csere Lajos Bóby

További híreink

2024. 04. 18.

Két vármegyei beruházás is településfejlesztési díjat kapott 

Jánoshalma önkormányzata Településfejlesztési Díjat, Ballószög önkormányzata és a BKMFÜ Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség pedig Településfejlesztési Különdíjat kapott szerdán Gödöllőn, A jövő települései konferencián. Mindkét díjazott beruházás a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program támogatásából valósult meg. 

2024. 04. 18.

Nemesnádudvar

2024. 04. 17.

Értéket őriznek és mentenek

Ha valaki végigsétál Nemesnádudvar szemnek is tetszetős főutcáján, első látásra nem hiszi, hogy három évszázadnyi történelem veszi körül. Mint ahogyan sok környékbeli település esetében, itt is az 1700-as évek határozták meg Nádudvar jö­vőjét annak ellenére, hogy már a honfoglaló ma­gyarok 

2024. 04. 17.

[ Nemesnádudvar ]

Kecskemét

2024. 04. 16.

 Turisztikai kiállítás lesz Kecskeméten április 26-án!

Kecskemét és Térsége Turisztikai kiállítást rendez hagyományteremtő szándékkal április 26-án, pénteken 10-18 óra között a Tourinform Iroda környékén (Kecskemét, Szabadság tér 5/A)  az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület, az Iroda üzemeltetője.

2024. 04. 16.

[ Kecskemét ]

Bátya

2024. 04. 15.

Épületenergetikai fejlesztések Bátya településen - projektindítás

Bátya Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-2.1.1-21 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése felhívásra „Épületenergetikai fejlesztések Bátya településen” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-2.1.1-21-BK1-2022-00041). A projekt keretében 73,76 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból két önkormányzati épület energetikai korszerűsítése valósul meg. 

2024. 04. 15.

[ Bátya ]

Császártöltés

2024. 04. 15.

Belterületi Kerékpárút II. ütem és játszótér fejlesztés Császártöltésen - projektindítás

Császártöltés Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „Belterületi Kerékpárút II. ütem és játszótér fejlesztés Császártöltésen” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00026). A projekt keretében 235,50 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a közterületek rekreációs célú megújítása.

2024. 04. 15.

[ Császártöltés ]

Balotaszállás

2024. 04. 15.

Belterületi útfejlesztés Balotaszálláson - projektindítás

Balotaszállás Községi Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.3-21 BELTERÜLETI UTAK FEJLESZTÉSE felhívásra „Belterületi útfejlesztés Balotaszálláson” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.3-21-BK1-2022-00009). A projekt keretében 60,00 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél az elavult útburkolatok felújítása.

2024. 04. 15.

[ Balotaszállás ]

Design by WEBORIGO