„EGY NAGY KÖLTŐT A KIS NEMZETNEK, E TÁJRÓL NYERT AZ ÉDES, SZÉP HAZA!”

"Virtuális kézfogó" Jókaival…

Immár több, mint 30 éve évről-évre megünnepeljük a magyar kultúra napját, emlékezve ezzel 1823. január 22-ére, amely napon nemzeti identitásunk szempontjából is kiemeltem fontos esemény történt. Az írott források szerint Kölcsey Ferenc ezen a napon zárta le nemzeti himnuszunk kéziratát, megalkotva ezzel a Kárpát-medence magyarsága számára a nemzeti összetartozás jeles szimbólumát.

A kulturális intézmények, minden évben ezen a napon országszerte tárt karokkal várták a látogatókat, kulturális programok bő kínálatával igyekeztek elősegíteni a magyar kultúra népszerűsítését, azonban ebben az évben a járványhelyzet átformálta a fizikai jelenlétre épülő emlékezés lehetőségeit. Éppen ezért intézményünk – folytatva a pandémia időszaka alatt megkezdett, műtárgyközpontú virtuális közgyűjteményi kommunikációt – e napon egy, a reformkor jeles, kecskeméti kötődésű irodalmi személyiségéhez kapcsolódó műtárgyat mutat be az érdeklődök számára.

A képen látható gipszmásolat, a magyar irodalomtörténet egyik igen jelentős műtárgya, intézményünk történeti gyűjteményének ékes darabja, amely az 1842-1844 között Kecskeméten jogot hallgató Jókai Mór jobb kézfejét ábrázolja. A szélein töredezett, kisujján kőberakásos gyűrűvel ábrázolt kézfej feltehetően az író kecskeméti díszpolgárrá avatásakor készült 1894-ben, alkotóját nem ismerjük. A 19. században jellemző volt, hogy köztiszteletben álló emberek jobb kezéről még életükben gipszlenyomatok készültek. E másolatok voltak hivatva ápolni a nagy művészek kultuszát.

Jókai Mór városunkban eltöltött évei írói egyéniségének kialakulására nagy hatást gyakoroltak, amelyet a következőképpen fogalmazott meg:

„Nem ok nélkül nevezem Kecskemét városát második szülővárosomnak, mert valóban szellemi énemet e város szülte… Itt tanultam megismerni a magyar népéletet, a valódi magyar humort, amelynek, hogy azt a kevés sikert elértem, köszönöm!”

Hirdesse hát e műtárgy az utókor számára azt a rendkívül erős nemzettudattal átitatott szellemiséget, amelyet Jókai Mór kecskeméti évei alatt magába szívott, hisz „Jókai… élete összeolvadt a hazáéval, melynek a hosszú álomból való ébresztgetésénél ő is közreműködött, így lett az ő munkássága a nemzeti szellem egyik alkotó részévé, a nemzeti műveltség ezredéves palotájának egyik legerősebb oszlopává.”

Legyünk büszkék rá, és ha Kecskeméten – a Piarista rendház szomszédságában – a Jókai utcán járunk, az alábbi Kováts Antal idézet ismeretében emlékezzünk rá!

„Dobbanjon meg e földnek szive

És láng hevitse föl a kebleket!

Itt járt, itt élt a nemzet disze,

Az elmeszikra lobbot itt vetett!

S a szárnyat öltött képzeletnek

Első dajkája e város vala,

Egy nagy költőt a kis nemzetnek

E tájról nyert az édes, szép haza!”

Forrás: Kecskeméti Múzeum Facebook oldal/Hajagos Csaba

További híreink

2024. 04. 18.

Két vármegyei beruházás is településfejlesztési díjat kapott 

Jánoshalma önkormányzata Településfejlesztési Díjat, Ballószög önkormányzata és a BKMFÜ Bács-Kiskun Megyei Fejlesztési Ügynökség pedig Településfejlesztési Különdíjat kapott szerdán Gödöllőn, A jövő települései konferencián. Mindkét díjazott beruházás a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program támogatásából valósult meg. 

2024. 04. 18.

Nemesnádudvar

2024. 04. 17.

Értéket őriznek és mentenek

Ha valaki végigsétál Nemesnádudvar szemnek is tetszetős főutcáján, első látásra nem hiszi, hogy három évszázadnyi történelem veszi körül. Mint ahogyan sok környékbeli település esetében, itt is az 1700-as évek határozták meg Nádudvar jö­vőjét annak ellenére, hogy már a honfoglaló ma­gyarok 

2024. 04. 17.

[ Nemesnádudvar ]

Kecskemét

2024. 04. 16.

 Turisztikai kiállítás lesz Kecskeméten április 26-án!

Kecskemét és Térsége Turisztikai kiállítást rendez hagyományteremtő szándékkal április 26-án, pénteken 10-18 óra között a Tourinform Iroda környékén (Kecskemét, Szabadság tér 5/A)  az Aranyhomok Kistérségfejlesztési Egyesület, az Iroda üzemeltetője.

2024. 04. 16.

[ Kecskemét ]

Bátya

2024. 04. 15.

Épületenergetikai fejlesztések Bátya településen - projektindítás

Bátya Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-2.1.1-21 Önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése felhívásra „Épületenergetikai fejlesztések Bátya településen” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-2.1.1-21-BK1-2022-00041). A projekt keretében 73,76 millió forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból két önkormányzati épület energetikai korszerűsítése valósul meg. 

2024. 04. 15.

[ Bátya ]

Császártöltés

2024. 04. 15.

Belterületi Kerékpárút II. ütem és játszótér fejlesztés Császártöltésen - projektindítás

Császártöltés Község Önkormányzata pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.1-21 ÉLHETŐ TELEPÜLÉSEK felhívásra „Belterületi Kerékpárút II. ütem és játszótér fejlesztés Császártöltésen” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BK1-2022-00026). A projekt keretében 235,50 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél a közterületek rekreációs célú megújítása.

2024. 04. 15.

[ Császártöltés ]

Balotaszállás

2024. 04. 15.

Belterületi útfejlesztés Balotaszálláson - projektindítás

Balotaszállás Községi Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz, TOP_PLUSZ-1.2.3-21 BELTERÜLETI UTAK FEJLESZTÉSE felhívásra „Belterületi útfejlesztés Balotaszálláson” címmel (projekt azonosítószáma: TOP_PLUSZ-1.2.3-21-BK1-2022-00009). A projekt keretében 60,00 millió Ft vissza nem térítendő európai uniós forrásból a fő cél az elavult útburkolatok felújítása.

2024. 04. 15.

[ Balotaszállás ]

Design by WEBORIGO